انواع بیمه های مسئولیت

انسان موجودی است بسیار دور اندیش و آینده گر که توسط عقلی که دارد می تواند حریف مشکلات خود شود اما هر کسی می تواند بنا بر شرایط خود گرفتار مشکلات اقتصادی و مالی شود که آسایش و آرامش خود و خانواده اش را مختل کند. گذشته از حوادثی که ممکن است جان و مال را به خطر بیاندازد، نگرانی از آینده ای مبهم و نامطمئن و دلهره آور، اضطراب از وضع آینده نیز برفعالیت شخص تاثیرگذارده و قدرت خلاقیت و ابتکار او را کاهش می دهد.در این مقاله قصد داریم درمورد انواع بیمه های مسئولیت در مشهد صحبت کنیم تا بیشتر با  انواع بیمه های مسئولیت آشنا شویم. با آشنایت بیشتر با بیمه مسئولیت و کاربرد انواع بیمه های مسئولیت به راحتی می توانیم خودمان را از حوادث پیش بینی نشده نجات دهیم.

 

انواع بیمه مسئولیت

بیمه چیست

یکی از روش های مقابله باریسک بیمه است. بیمه روشی است که طی آن یک بیمه گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می کند که زیان یک بیمه گذار را درصورت وقوع یک حادثه دریک بازه زمانی خاص جبران نماید و خدمات مشخصی را به او ارائه دهد.

بیمه مسئولیت مدنی چیست

بیمه مسئولیت یکی از بیمه های عمومی اما بسیار کاربردی است. زمانی که تصمیم بگیریم هرگونه خسارتی به هرفردی را جبران کنیم باید از بیمه مسئولیت مدنی استفاده کنیم یعنی ما ضامن جبران آن هستیم.

انواع بیمه های مسئولیت مدنی

  • بیمه مسئولیت عمومی
  • بیمه مسئولیت حرفه ای
  • بیمه مسئولیت مدنی تولید کنندگان و فروشندگان محصول
  • سایر بیمه های مسئولیت

بیمه مسئولیت عمومی چیست

خسارت های جانی و مالی که به اشخاص ثالث در فعالیت های روزمره به افراد وارد می شود و به موجب آن عامل زیان مسئول شناخته می شود را مسئولیت عمومی می گویند. رشته بیمه مسئولیت عمومی شامل بر زیر رشته های زیر می باشد:

بیمه عملیات ساختمانی:

گاهی در طول انجام عملیات ساختمانی، خسارت مالی و صدمات جسمانی به شخص ثالث وارد می شود که ناشی از عملیات های ساختمانی نظیر گودبرداری، پی کنی، نصب اسکلت فلزی است که شامل نقص عضو، فوت، هزینه های پزشکی، خسارت های مالی می شود.

بیمه تمام خطر پیمانکاران

کلیه مجریان پروزه های عمرانی، زیربنایی، ساختمانی و… در قبال اموال و اشخاص ثالث مربوط به پروژه ای که براساس قرارداد پیمانکاری باید انجام شود به این بیمه نامه نیازدارند.این بیمه نامه مسئولیت خسارت های فیزیکی، غیر قابل پیشبینی که ناشی از حادثه حین اجرای پروژه های عمرانی و زیربنایی را شامل می شود.

بیمه مسئولیت آتش سوزی

آتش سوزی اگر باعث خسارت های وارده به اشخاص ثالث شود یا خسارت های مالی و جانی شود، بیمه نامه آتش سوزی آن را پرداخت نمی کند اما بیمه مسئولیت آتش سوزی کلیه خسارت هایی که در مجاورت محل وقوع حادثه سبب خسارت های مالی و جانی اشخاص ثالث می شود را پرداخت می کند.

بیمه مسئولیت جامع شهری

این بیمه به منظور جبران خسارت هایی که از طریق عملیات عمرانی یا زیربنایی شکل گرفته است تحت نظارت شهرداری انجام می شود و تمامی خسارت های مالی و جانی آن تحت این بیمه پوشش داده می شود.

بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی

کلیه کسانی که مسئول نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی هستند، درقبال افراد ثالث، به این بیمه نامه نیاز دارند.با توجه به شرایط مندرج شده در بیمه نامه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی خطراتی همچون فوت و نقص عضو، خسارت های مالی، هزینه های پزشکی را تحت پوشش قرار می گیرند.

بیمه مسئولیت مجموعه های ورزشی

مهم ترین رکن در هر مجوعه ورزشی داشتن بیمه نامه مسئولیت است به این علت که هر لحظه ممکن است برای افراد در باشگاه ،استخر یا سالن ورزشی حوادثی به وجود آید که منجر به مرگ یا نقص عضو شود.

بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان

خطای انسانی جزئی از زندگی بشر است و هیچ انسانی از خطر درامان نیست، کلیه محیط بانان و شکارچیان به این بیمه نامه در صورت داشتن مجوز شکار نیاز دارند که در صورت عرگونه خسارتی تحت پوشش قرار گیرند.

بیمه مسئولیت رایانه

کلیه دارندگان رایانه های شخصی تجاری و اداری برای درامان بودن از خسارت های وارد شده از طریق آتش سوزی، انفجار، نفوذ مایعات، سقوط از بلندی یا نوسانات جریان الکتریسته می توانند از بیمه مسئولیت رایانه ای بهره مند شوند.

بیمه مسئولیت حیوانات خانگی

این بیمه به منظور پوشش کلیه خساراتی مانند از نگهبان حیوانات خانگی، حمل و نقل حیوانات، سرقت، زایمان، هزینه های جراحی صادر می شود.

بیمه مسئولیت مدیران مراکزآموزشی

در زمان تحصیل افراد در مراکز آموزشی هر گونه خسارتی به افراد وارد شود مدیران مراکز مسئول جبران آن هستند و برای جبران خسارت ها نیاز به تهیه بیمه مسئولیت مدیران است.

بیمه مسئولیت مستاجر در مقابل موجر

افراد هرمکانی را که اجاره کنند در قبال آن مسئولیت دارند و هرگونه خسارتی در طول اجاره برعهده مستاجر می باشد و برای پرداخت این خسارت وارد شده نیاز به بیمه نامه مسئولیت مستاجر است.

بیمه مسئولیت مدیران آژانس ها و تورهای مسافرتی

بیمه مسئولیت آژانس های مسافرتی به منظور پوشش خسارت های جانی احتمالی برایذ مسافران تورهای مذکور می باشد بدین معنا که چنانچه در طول مدت سفر به مسافرین تحت سرپرستی تور خسارت های مالی و جانی وارد شود موجب مسئولیت بیمه گذار می شود.

بیمه مسئولیت مدنی تست جاده ای

بیمه مسئولیت مدنی تست جاده ای عبارت است از بیمه مسئولیت مدنی بیمه گذار درقبال خودروهای تولیدی کارخانه خودروسازی جهت انتقال از محل سایت تولیدی به محل دپو و یا از محل دپو به نمایندگی های فروش نقاط مختلف کشور. یعنی اگر طی انتقال هر گونه خسارتی به خودرو یا شخص ثالث وارد شود بیمه گر پس از احراز مسئولیت بیمه گذار برای جبران خسارت اقدام خواهد کرد.

بیمه مسئولیت حرفه ای چیست

کلیه کارفرمایان برای جبران خسارت های وارد شده به کارکنان و کارگران که ناشی از حوادث حین کار می باشد مسئول هستند. این بیمه مسئولیت مدنی بیمه گذار را درمقابل کارکنان، تحت پوشش بیمه قرار می دهد. رشته بیمه مسئولیت شامل بر زیر رشته های زیر می باشد:

 

انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

ممکن است هر پزشکی حین مداوا کردن بیمار دچار اشتباه شود که با خرید بیمه نامه مسئولیت حرفه ای خود را در قبال بیماران خود پوشش بیمه ای دهد. موضوع بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان عبارت است از جبران خسارت بدنی وارد به بیماران که ناشی از مسئولیت پزشک به علت اشتباه وی در انجام خدمات حرفه به وقوع پیوسته است.

بیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکی

پیراپزشکان اعم از ماماها، پرستاران، دندان پزشکان کم تجربه، فیزیو تراپیست ها، رادیولوژیست ها، سی تی اسکن و…بسته به نوع کارشان دریک خسارت پزشکی ممکن است که مقصر باشند که این کار به شرط غیر عمد بودن، بیمه گر تا سقف بیمه نامه خریداری شده پوشش می دهد.

بیمه نامه مسئولیت حرفه ای مسئولین فنی مراکز درمانی (بیمارستانها، درمانگاه ها،کیلینیک ها…)

زمانی که اشتباه پزشکی صورت می گیرد تنها یک نفر مقصر نیست و مسئولیت حرفه ای آن بین افراد عامل زیان به قسمتهای مختلف تقسیم می شود. مثلادرصدی به پزشکان، درصدی به پرستاران و مسئولیت های بخش های مختلف نسبت داده می شود. کلیه مسئولان فنی بیمارستان ها، درمانگاه، کیلینک ها جهت بیمه نمودن افراد ثالث (مراجعه کنندگان به بیمارستان، درمانگاه، کلینیک ها) به این بیمه نامه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین

کلیه مهندسین اعم از مجری، ناظر، طراح، گازرسان و معادن می توانند مسئولیت حرفه ای خود را درقبال مالکان، اشخاص ثالث و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی بیمه نمایند به این دلیل که چنانچه در نتیجه سهل انگاری، قصور یا اشتباه حرفه ای آنان خسارت های بدنی و مالی به مالکان، اشخاص ثالث، کارگران پروژه های ساختمانی یا معادن وارد آید بیمه گذار مسئول جبران آن شود. بیمه گر نسبت به جبران خسارت اقدام می نماید.

بیمه مسئولیت حرفه ای دلالان رسمی

این بیمه به منظور جبران خسارت های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت دلالان رسمی بیمه صادر می شود. کلیه مراجعه کنندگان به دلالان رسمی بیمه افراد ثالث به این بیمه نامه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای نمایندگان بیمه

این بیمه به منظور جبران خسارت های مالی احتمالی ناشی از مسئولیت نمایندگان بیمه صادر می شود. کلیه نمایندگان بیمه درقبال افراد شخص ثالث (مراجعه کنندگان به نمایندگان بیمه) به این بیمه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ ها و نمایشگاه های عمومی و خصوصی

کلیه صاحبان پارکینگ ها و نمایشگاه های فروش برای خسارت های وارد به خودروهای پارک شده درمحل مورد بیمه ناشی از وقوع خطرات آتش سوزی، سرقت کلی، سرقت جزئی، سقوط اجسام برروی خودرو، شکستن شیشه نیاز به این بیمه نامه دارند. همچنین خسارت های وارد شده بر اشخاص ثالث ناشی از حوادث حوادثی که در محوطه استقرار خودروها به وقوع می پیوندد می تواند توسط این بیمه نامه پوشش دهد.

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و ناجیان استخرها

این فرایند به با دریافت فرم پیشنهاد تکمیل شده از مشتری آغاز شده وبیمه نامه پس از دریافت وجه حق بیمه، صادر می شود. کلیه ناجیان و مدیران جهت بیمه کردن اشخاص ثالث ( استفاده کنندگان از استخر) می توانند از این بیمه نامه استفاده کنند.

بیمه مسئولیت دربرابر استفاده کنندگان از آسانسور

تعمیرونگهداری دوره ای آسانسورها از طرف شرکت ها نصب و نگهداری و مالکین ساختمان های تجاری و مسکونی انجام می شود تمامی خسارت های وارد به استفاده کنندگان آسانسور که منجر به صدمات مالی و جانی شود این بیمه نامه جبران می کند.

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران شهربازی

اگر هنگام استفاده از دستگاه های شهربازی خسارت مالی یا جانی به شخص ثالث وارد شود بیمه گر پس از احراز مسئولیت بیمه گذار با توجه به قوانین بیمه نسبت به جبران خسارت اقدام می کند.

بیمه مسئولیت مدیران واحدهای اقامتی

براساس این طرح بیمه ای، خسارت های جانی و مالی مسافرین دراثر حوادث در طول مدت اقامت در هتل یا مسافرخانه بیمه می گردد. کلیه صاحبان هتل ها، مسافرخانه ها و واحدهای اقامتی درقبال استفاده کنندگان از این مکان ها به این بیمه نامه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران مهد کودک ها

در این بیمه نامه مدیران مهد کودک نسبت به کودکان مسئولیت دارند و دراین بیمه نامه مدیران مهد کودک می توانند خسارت های جانی وارده به کودکان را در مهد کودک تحت پوشش بیمه قراردهند این بیمه شامل: تورهای یک روزه و سرویس های ایاب و ذهاب کودکان است.

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران سینما

برای پوشش خسارت ناشی از خطرات احتمالی در این سالن ها بیمه نامه مسئولیت حرفه ای مدیران سالن های سینمایی و کنسرت صادر می شود. کلیه مدیران سالن های سینما، کنسرت به این بیمه نامه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران تالارها

مدیران رستورانها و استراحت گاه های ساحلی در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده کننده از فضا و تجهیزات آنها مسئولیت دارند. برای پوشش خسارت های ناشی ازخطرات احتمالی در این مکان ها، این بیمه نامه صادر می شود.

بیمه مسئولیت حرفه ای نگهبانان مسلح بانک ها

بیمه نامه مسئولیت مسلح بانک ها از کلیه خسارت های ناشی از نگهبانی مسلح ها بانک ها پوشش می دهد. کلیه نگهبانان مسلح بانک ها درقبال افرادثالث به این بیمه نامه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای تعمیرکاران

مسئولیت تمام خودروهایی که داخل تعمیرگاه هستند به عهده صاحبان تعمیرگاه است به همین جهت در صورت هرگونه خسارت به ماشین های داخل تعمیرگاه این بیمه نامه آن را پوشش می دهد.

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری

این بیمه به منظور پوشش مسئولیت خسارت های مالی ناشی از مسئولیت وکلای دادگستری درقبال اشخاص ثالث صادر می شود. کلیه وکلای دادگستری در قبال افراد ثالث به این بیمه نیاز دارند.

بیمه مسئولیت حرفه ای مراقبین در منزل

این بیمه به منظور پوشش کلیه خسارت های جانی ناشی از مسئولیت مراقبین در منزل صادر می شود که البته با توجه به شرایط مندرج فقط خسارت های مالی را شامل می شود.

بیمه مسئولیت مدنی تولید کنندگان و فروشندگان محصول چیست

براساس این بیمه نامه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان و فروشندگان محصول در دو بخش تضمین کیفیت محصول و خطرات تبعی ناشی از محصول در برابر مصرف کنندگان و اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

 

انواع بیمه مسئولیت

سایر انواع بیمه های مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت در مقابل کارکنان

بیمه مسئولیت کارفرما درمقابل کارکنان هر شخص حقیقی و حقوقی که فرد یا افرادی را جهت انجام امور معین و مشخص تحت کاری قراردهد درمقابل آن برای خسارت های بدنی ناشی از سهل انگاری و اشتباه خود درحین کار مسئول است. درواقع بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، بیمه گذار را درمقابل کارکنان خود تحت پوشش قرار می دهد.

این بیمه نامه به سه دسته تقسیم می شود:
کارفرما درقبال کارکنان فعالیت های صنعتی، خدماتی و تولیدی
کارفرما درقبال کارکنان ویژه پروژه های عمرانی
کارفرما درقبال کارکنان پروژه های ساختمانی

بیمه مسئولیت مدنی قراردادی

بیمه مسئولیت قراردادی بیمه ای است که یک طرف قرارداد به علت تخلف از شرایط مندرج در قرارداد یعنی عدم انجام تعهدات خود یا انجام تعهد به طور ناقص باعث زیان طرف دیگر می شود که بیشتر برای شرکت های بازرگانی صادر می شود.

بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل داخلی

در این بیمه نامه صاحب کالا، کالای خود را به شرکت حمل و نقل تحویل می دهد تا این شرکت کالای وی را از مبدا به مقصد بدون انکه خسارتی به آن برسد، ارسال کند اما اگر بین راه به کالا در اثر آتش سوزی، واژگونی، انفجار خسارت وارد شود متصدی حمل و نقل باید ان را پرداخت کند که بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت های ناشی از آن را پرداخت کند.

بیمه وجوه راه

دراین نوع بیمه کلیه وجوه درحین نقل و انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر توسط وسیله نقلیه معین و در مسیر های مشخص نسبت به خطرات تحت پوشش قرارمی گیرد.

بیمه وجوه در صندوق

در این نوع بیمه پول، سکه، چک بانکی و تمبرهای مالیاتی موجود درصندوق و خزانه موسسات، شرکت ها و بانک ها درمقابل آتش سوزی، انفجار، سرقت تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

بیمه اعتباری فروش اقساطی

در این بیمه نامه مطالبات شرکت هایی که کالا و محصول خود را به صورت اقساطی به فروش می رسانند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

بیمه طرح های خاص

این نوع بیمه نامه ها تحت عنوان بیمه طرح های مخصوص یا طرح های نوین بیمه ای نامیده و زمانی صادر می شوند که موضوع برای بیمه گر جدید باشد.

بیمه مسئولیت مدنی مدیر ساختمان ها
بیمه اسب های مسابقه
بیمه دام های صنعتی

سخن آخر
مشاوره حرفه ای برای خرید انواع بیمه مسئولیت به صورت آنلاین بسیار مهم است بنابراین پیشنهاد ما به شما برای استفاده از انواع بیمه مسئولیت این است که قبل از آنکه این بیمه را انتخاب کنید ابتدا از مشاورین بیمه 915 در این زمینه کمک بگیرید. ما همواره کوشش می کنیم در جهت خرید آنلاین انواع بیمه مسئولیت،بیمه بدنه،بیمه مسافرتی شما را همراهی نماییم.

اشتراک گذاری در :
آگوست 19, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط