بعد از چند سال بازنشسته میشویم ؟

کار کردن انسان محدود است.هرچه زمان بیشتری بگذرد و هرچه انسان پیرتر شود توان کارکردن وی نیز کمتر می شود تا جایی که دیگر قادر نیست همانند دوران جوانی کار کند.افرادی که در محیط های کاری مشغول به فعالیت هستند بعد از گذشتن سنوات کاری که معمولا 20 تا 30 سال است مطابق قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بازنشسته می شوند.بازنشستگی به این معنی است که فرد از آن تاریخ از کار کردن معاف شده و تا آخر عمر خود می تواند از حقوق بازنشستگی استفاده کند.

سن و سنوات کاری بیمه‌شده از مهم‌ترین عوامل در قانون بازنشستگی سازمان بیمه تامین اجتماعی هستند که بر اساس آن بیمه‌شده می‌تواند بازنشسته شود. این دو ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. بیمه‌شدگان به صورت عادی با رسیدن به سن 60 سالگی برای مردان و 55 سالگی برای خانم‌ها و به شرط داشتن حداقل20 سال سنوات پرداخت حق بیمه می‌توانند بازنشسته شوند. اما این قانون قطعی نبوده و تحت شرایط مختلف متفاوت است. در ادامه مطلب شرح خواهیم داد که افراد تحت چه شرایطی می‌توانند بازنشسته شوند.

طبق این ماده به صورت معمول هر فرد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی چنانچه 20 سال حق بیمه پرداخت کرده و به سن 60 سال برای مردان و 55 سال برای زنان که سن تعیین‌شده برای بازنشستگی است رسیده باشد، می‌تواند بازنشسته شود. اما این قانون دارای تبصره‌هایی است که افراد در شرایط مختلف می‌توانند مطابق آن بازنشسته شوند. هریک از این قوانین را به صورت مفصل در ادامه شرح خواهیم داد. البته زنان مشغول به کار در محیط‌های کاری مشمول قانون کار می‌توانند در 42 سالگی در صورتی که 20 سال سابقه کار داشته باشند درخواست بازنشستگی کنند. البته در این شرایط با احتساب 20 روز حقوق مستمری دریافت خواهند کرد.

اشتراک گذاری در :
مارس 13, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رؤیا گفت:

  آیا این بیمه میتونه جای بیمه تامین اجتماعی رو هم بگیره؟

  • مدیر سایت گفت:

   رویا عزیز سلام
   بیمه عمر اگر درست انتخاب شود ، می تواند جای بیمه تامین اجتماعی را بگیرد.
   البته خدمات پوشش درمان بیمه تامین اجتماعی ، جایگزین مناسبی ندارد

 • bimeh-admin گفت:

  مقاله بسیار مفیدی بود سپاسگذارم

 • مقالات مرتبط