بیمه حوادث چیست

بیمه انواع مختلفی دارد که یکی از این انواع، بیمه حوادث است. بیمه حوادث یکی از مهمترین انواع بیمه است که در مرتبه دوم و پس از بیمه شخص ثالث قرار میگیرد. اما بیمه حوادث چیست و چه مزایایی شامل اشخاص دارای این نوع از بیمه میشود؟ برای حرید آنلاین بیمه حوادث ، می توانید به بیمه 915 مراجعه کنید.

بیمه حوادث یکی از انواع بیمه است که در زیر مجموعه بیمه های اشخاص دسته بندی میگردد. در بیمه حوادث، فرد بیمه گذار در برابر هر نوع حادثه ای حمایت خواهد شد و تفاوتی ندارد که این حادثه در کجا و در چه شرایطی برای فرد رخ داده است. در ضمن این نوع از بیمه، شخص بیمه گذار از مزایای تامین خسارت در مواردی همچون، نقص عضو، از کار افتادگی، فوت که در اثر یک حادثه یِ شغلی، ورزشی، مسافرت و … به وقوع میپیوندند استفاده خواهد نمود. بر این اساس، شخص بیمه گذار میتواند از غرامت از کار افتادگی های موقت و یا تامین هزینه های پزشکی ناشی از حوادث استفاده نماید.

در بیمه حوادث، پرداخت غرامت از دو منظر مورد بررسی قرار میگیرد که عبارتند از:

 1. پرداخت غرامت در صورت فوت، نقص عضو و از کار افتادگی دائم
 2. پرداخت غرامت در صورت جراحت و یا از کار افتادگی موقت

بدین منظور، شرکت بیمه موظف است تا حداکثر میزان مشخص شده در متن بیمه نامه را به فرد متضرر پرداخت نماید.

نکته: در بیمه حوادث، شرکت بیمه گر مکلّف است غرامت را در صورت فوت، نقص عضو و یا از کار افتادگی دائم به فرد بیمه کننده پرداخت نماید و در صورتیکه فرد بیمه کننده بخواهد از هزینه های پزشکی در صورت جراحت و یا از کار افتادگی موقت استفاده نماید، ملزم است تا یک یا هر دو ریسک اول را بپذیرد.

بیمه حوادث شامل دو نوع است که اعم است از: بیمه حوادث انفرادی و بیمه حوادث گروهی

بیمه حوادث انفرادی: در بیمه حوادث انفرادی، همانطور که از نام آن پیداست، پرداخت غرامت برای فرد منظور خواهد شد و در هر یک از موارد فوت، نقص عضو و یا از کار افتادگی، هزینه ای متفاوت در نظر گرفته خواهد شد.

در بیمه انفرادی، در صورتیکه فرد در حرفه یِ خود، مبادرت به انجام عملیات پر ریسکی مانند شنا، شکار، قایقرانی، کوهنوردی و … بنماید، لازم است تا با پرداخت حق بیمه ای بیش از میزان استاندارد، خود را در برابر حوادث ذکر شده بیمه نماید.

در این نوع از بیمه، فرد بیمه گذار، خود را برای مدت یکسال در برابر خسارات ناشی از بروز یک حادثه، بیمه مینماید. بدین منظور میتوان با تعریف شغل، حق بیمه مورد نظر را در پنج گروه شغلی به ترتیب از کمتر خطر ترین تا پر خطرترین مشاغل پرداخت نمود.

بیمه حوادث گروهی: بیمه حوادث گروهی، نوع دیگری از انواع بیمه حوادث است که برای گروه های بیش از ده نفر مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع میتوان گروه های شغلی، دانشجویی، ورزشی، ماموریتی، مسافرتی و… را تحت پوشش بیمه قرار داد.

 

 بیمه حوادث، چه مواردی را تحت پوشش خود قرار میدهد؟

 

در پاسخ بدین سوال باید عنوان کرد که شرکت بیمه گر موظف به پرداخت غرامت در موارد زیر و تا سقف میزان ذکر شده در بیمه نامه است. این موارد عبارتند از:

 • فوت ناشی از بروز یک حادثه مانند سقوط از ارتفاع
 • نقص عضو
 • از کار افتادگی دائم
 • هزینه های درمانی ناشی از بروز یک حادثه
 • ابتلا به بیماری هایی مانند کزاز، سیاه زخم یا هاری
 • سوختگی ناشی از مواد اسیدی
 • مسمومیت های شیمیایی یا غذایی
 • جراحت در عضلات
 • اقدام برای نجات افرادِ گرفتار در خطر

 

انواع تعهدات در بیمه حوادث

پرداخت غرامت، در بیمه حوادث انواع مختلفی دارد که از این میان میتوان به انواع ریسک های زیر اشاره نمود:

 • فوت: در صورتیکه فرد بیمه گذار در اثر یکی از حوادث ذکر شده در بیمه نامه فوت نماید، شرکت بیمه گر متعهد به پرداخت غرامتِ ذکر شده در بیمه نامه است.
 • نقص عضو یا از کار افتادگی دائم: بر این اساس، شرکت بیمه گر موظف است تا در برابر حوادثی که تا حداکثر 2 سال پس از وقوع حادثه برای فرد بیمه کننده رخ می دهد، مانند قطع عضو، تغییر شکل و یا از دست دادن توانایی عضو، فرد بیمه گذار را مورد تکلف خود قرار دهد.
 • از کار افتادگی موقت: در صورتیکه فردِ بیمه گذار، بر اثر حادثه ای توانایی کسب درآمد و امرار معاش خود را از دست دهد، شرکت بیمه گر مکلف است تا بشکل روزانه و یا هفتگی ،هزینه امرار معاش بیمه گذار را پرداخت نماید.لازم به ذکر است که برای استفاده از این نوع خدمات، لازم است تا یک و یا هر دو بیمه فوت و نقص عضو دائم را انتخاب نموده باشید.
 • پرداخت هزینه های پزشکی: بر این اساس شرکت بیمه گر موظف است تا فرد بیمه گذار را در برابر هزینه های پزشکی، جراحی، بستری و دارویی تا سقف مشخص شده در متن قرار داد مورد حمایت قرار دهد.

و اما به منظور تنظیم قرار داد بیمه حوادث، هر یک از طرفین چه وظایفی دارند؟

وظایف بیمه گر: شرکت بیمه در ضمن امضای قرار داد متعهد خواهد شد، کلیه خسارات ناشی از موارد ذکر شده در فرم بیمه را بطور کامل به فرد بیمه گذار پرداخت نماید. همچنین در صورت درخواست فرد بیمه شونده و پرداخت مبلغی بالغ بر هزینه های پایه ای بیمه حوادث، شرکت بیمه گر موظف است هزینه های درمان و یا خسارات روزانه فرد بیمه شونده را نیز به وی پرداخت نماید. علاوه بر این شرکت بیمه گر مکلف است تا مدارک لازم را تا حداکثر 30 روز پس از دریافت، مورد بررسی قرار داده و نتیجه را با ذکر دلایل قابل استناد به بیمه شونده اطلاع دهد.

وظایف بیمه شونده: فرد بیمه شونده مکلف است تا حداکثر 15 روز پس از وقوع حادثه با مراجعه به پزشک و تکمیل پرونده، مراتب را به شرکت بیمه گذار ارجاع دهد. علاوه بر این لازم است تا کلیه مدارک لازم در اختیار شرکت بیمه قرار گرفته و در صورت نیاز به مراجعه به پزشک، اعلام آمادگی نماید.

همچنین در صورت فوت فرد بیمه شونده، لازم است تا حداکثر ظرف مدت 30 روز پس از اتفاق، مراتب را بصورت کتبی به اطلاع شرکت بیمه برساند.

نکته: در صورتیکه فرد بیمه شونده، در ارائه مدارک و یا مراجعه به پزشک، قصوری صورت دهد و عمداً با تاخیر مدارک خود را تکمیل نماید، شرکت بیمه گر میتواند خسارات ناشی از بروز حادثه را به نسبت تاخیر انجام تکالیف بیمه شونده، و در پس افزایش خسارات، کاهش دهد. مگر اینکه فرد بیمه شونده ثابت نماید که تاخیر در مراجعه به پزشک و تکمیل مدارک، خارج از اراده و توانایی وی بوده است.

اشتراک گذاری در :
آوریل 5, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط