نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400

مشکلی که اکثر مردمان کشورمان دارند این است که فکر می کنند هر اتفاق ناگواری برای دیگران است و دیگران هستند که همیشه در حال بی دقتی هستند و باعث آسیب رساندن به بقیه می شوند در حالی که ممکن است هر یک از ما در بازه ای زمان دچار اشتباهات جبران ناپذیری شوند و به دلیل پیش بینی نکردن آینده دچار مشکلات سنگینی شوند. یکی از این مشکلات پس انداز برای روزهای مبادا است.اتفاق های پیش بینی نشده مانند قتل غیر عمد که بیشتر آن درجاده های کشور در اثر تصادف برای افراد اتفاق می افتد یکی از معضلاتی است بیشتر رانندگان را درگیر خود می کند. در این مقاله قصد داریم بیشتر  درمورد بیمه شخص ثالث صحبت کنیم تا بدانیم کاربرد بیمه شخص ثالث چیست.همچنین به شما می گوییم در سال 1400 بیمه شخص ثالث چه تغییراتی کرده است

 

بیمه شخص ثالث 1400

 

درمورد بیمه بیشتر بدانید!

بیمه یک تعهد است که بین بیمه گر (شرکت بیمه ) و بیمه گذار(فرد بیمه شده) به وجود می آید که در طی آن بیمه گر متعهد می شود در صورت هرگونه خسارتی از جانب بیمه گزار آن را جبران کند. بیمه به طور کلی بهترین ابزار برای مقابله با ریسک است.

بیمه شخص ثالث چیست؟

افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند باید تابع قانون آن جامعه باشند به همین خاطر اگر فردی چه از روی عمد چه از روی بی احتیاطی به دیگران آسیب جانی و مالی بزند مسئول است. مسئولیت مدنی زمانی عملی می شود که شخص مقصر در حادثه مجبور شود زیان وارد شده به شخص ثالث را پرداخت کند. اصولا هر تصادف باعث دو نوع خسارت می شود:1.خسارت به اشخاص ثالث 2.خسارت به وسیله نقلیه و سرنشینان مقصر حادثه.
خسارت دسته ی اول را می توان از محل بیمه شخص ثالث و یا مازاد ثالث جبران کرد و خسارات دسته دوم است که شامل خسارت های مالی و خسارت های جانی است را می توان از بیمه بدنه استفاده کرد اما قسمت دوم آن را بیمه جبران می شود. در این حالت چنانچه راننده سرنشینان اتومبیل را بیمه کرده باشد، شرکت بیمه در صورت بروز هرگونه خسارتی آن را جبران خواهد کرد.

بیمه شخص ثالث در سال 1400

بیمه شخص ثالث کمک زیادی به رانندگان اتومبیل جهت جبران خسارت های وارد شده به افراد و وسیله نقلیه می کند. در سال 1400 شورای عالی بیمه نرخ بیمه شخص ثالث را 37 درصد نسبت به سال قبل افزایش داده است در این بین شرکت های بیمه انتظار داشتند که ضریب خسارت بیمه شخص ثالث بیش از 100 باشد و انتظار افزایش 18 درصدی به همراه افزایش 45 درصدی نرخ دیه را داشتند و خواستار متعادل سازی نرخ حق بیمه شدند اما شورای عالی بیمه با آنها موافقت نکرد.

قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1400

میزان پوشش دهی خسارت های وارد شده هر ساله مطابق فرمول زیر با نرخ دیه اعلامی شده مشخص می شود:
خسارت های مالی
خسارت های جانی

 خسارت های مالی

هر ساله بیمه مرکزی حداقل یا حداکثر بیمه ثالث را برای خسارت هایی که به رانندگان وارد می شود را تعیین می کند. در سال 1400 بیمه مرکزی بیمه شخص ثالث را حداقل 160 میلیون ریال و حداکثر 320 میلیون تومان اعلام کرد. شرکت های بیمه مستلزم آن هستند که طبق بخش نامه ابلاغ شده عمل کنند و ملزم ارائه پوشش های مالی بیمه شخص ثالث به رانندگان هستند.البته در صورتی این میزان حق بیمه پرداخت می شود که: سقف میزان خسارت مالی وارده 16 میلیون باشد، حادثه خسارت جانی نداشته باشد و هر دو طرف حادثه گواهینامه داشته باشند.

 خسارت های جانی

نرخ دیه در سال جدید 45.5 درصد نسبت به سال 99 افزایش یافته است یعنی نرخ دیه در ماه های عادی 480 میلیون تومان و ماه های حرام به 640 میلیون تومان رسیده است، پرداخت خسارت های جانی اشخاص ثالث که شامل فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی ناشی از حادثه با موضوع بیمه است.
از مزایای بیمه شخص ثالث می توان به نکات زیر اشاره کرد:
آرامش خاطر قبل از وقوع حوادث رانندگی
پذیرش مسئولیت در برابر اشخاص ثالث
جلوگیری از پرشدن زندانها بخاطرعدم توانایی در پرداخت دیه
پرداخت دیه درماه های عادی و حرام توسط شرکت بیمه گر

 

اجباری شدن حق بیمه راننده اتومبیل در بیمه نامه شخص ثالث

از ابتدای سال 1392 شرکت بیمه حق بیمه سرنشینان را از کسانی که بیمه شخص ثالث خودرو خود را تهیه می نمایند، دریافت می کنند. در سال های گذشته اگر کسی قصد داشت خودرو خود را با حداقل قیمت بیمه کند از بیمه کردن راننده خودداری می کرد. همچنین شرکت های بیمه با یادداشت که از فرد می گرفتند حق بیمه شخص ثالث را براساس حداقل محاسبه کرده و حق بیمه راننده را لحاظ نمی کردند که چنین کاری ممنوع اعلام شد و بر این اساس هیچ شرکت بیمه ای حق ندارد یادداشتی مبنی بر نخواستن بیمه نامه راننده از فرد بیمه گذار بگیرد و موظف است که راننده خودرو را نیز در بیمه نامه شخص ثالث لحاظ کند.
در بیشتر تصادفات که راننده خودرو که ممکن است مقصر، آسیب دیده یا فوت می کند واگر همراه خانواده آنها بیمه نامه شخص ثالث همراه با بیمه راننده نباشد هیچ حقه بیمه ای دریافت نخواهند کرد بنابراین اجبار این بیمه آنها را نجات می دهد.

سهم بیمه گران از بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث را عموم مردم به عنوان حق بیمه می شناسند.حق بیمه پرداختی توسط مشتری برای خرید بیمه نامه شخص ثالث را می توان در زمره مهم ترین بیمه های مورد معامله در کشور دانست. از یک سو قیمت بیمه نامه برپایه میزان تعهدات در بخش تعهدات بدنی (معادل دیه یک فرد مسلمان درماه حرام و در بخش معادل 2/5 درصد تعهدات بدنی) تهیه و ابلاغ می شود و هر ساله با توجه به افزایش تعهدات شاهد افزایش نرخ حق بیمه می شویم که نمایندگان فروش بیمه و بیمه گرها در مورد نحوه و علل این افزایش توجیه چندان معتبری ندارند. از سوی دیگر تمامی وظیفه و عملیات دریافت و توجیه فروش آن برعهده بیمه گر است.

 

 

بیمه شخص ثالث

 

قیمت بیمه شخص ثالث در همه شرکت ها یکسان نیست

با توجه به قیمت بیمه در سال 1400 که از طرف مرکز بیمه تعیین شده است یک نرخ ثابت است و تمامی شرکت های بیمه نمی توانند بیشتر از آن حق بیمه را از بیمه گزار دریافت کنند. اما برخی از شرکت ها با توجه به تخفیف هایی که لحاظ می کنند حق بیمه شخص ثالث متفاوتی را از بیمه گزاران دریافت می کنند.با این حال شما می توانید از طریق بیمه 915 به راحتی از قیمت های مختلف بیمه شخص ثالث مطلع شوید.

سخن آخر
برای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1400 از طریق bime915 امکان پذیر است برای مطلع شدن از نحوه ی محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث می توانید با مشاورین بیمه 915 تماس حاصل فرماید و گزینه مناسب را به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

اشتراک گذاری در :
ژوئن 16, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط