بیمه شخص ثالث چیست

می گویند که بعد از موبایل و تجهیزات هوشمند،پرکاربرد ترین و فراگیرترین وسیله ای که بشر درحال استفاده از آن است،وسایل نقلیه علل الخصوص ماشین ها هستند.
وسیله ای که در سال 1767 به طور رسمی و واقعی شروع به گسترش در بین ما کرد و تا به امروز عضوی بدون شک جدا نشدنی تبدیل شده است. همزمان با ظهور ماشین بود که موتور و کم کم هم قطار ها یا همان بهتر بگوییم لوکوموتیو ها به روی کار آمدند تا به کل زندگی مارا دچار تحول کنند و حمل و نقل و جابجایی را برای برای همیشه راحت تر کنند.دیگر نیاز نیست که با قاطر یا نظیر آن برای مدت بشدت طولانی از نقطه ای به نقطه ای دیگر جابجا شویم.
در کنار همه ی این ها،در سال 1771 بود که نخستین تصادف وسایل نقلیه که با ماشین بود رخ داد. از آنجا بود که انسان ها فهمیدند این وسایل اگر به درستی کنترل نشوند و دچار خطا بشویم بی هیچ شکی دچار تصادف و صدمه میشویم. از این جا بود که فهمیدیم تصادف و آسیب دیدن یا آسیب رساندن جز جداناپذیر وسایل نقلیه هستند.
امروزه با توجه به این که 99درصد خانواده ها دارای حداقل یک ماشین و یا موتور هستند و از طرفی دیگر قطارهای باربری و مسافربری بطرز چشم گیری ازدیاد یافته اند،تصادفات و صدمات ناشی از آن ها هم به طور جدی ای افزایش پیدا کرده اند. صدمات و خساراتی که بعضی از آن ها بسیار کوچک و قابل جبران توسط ما هستند یا آنقدر سنگین و سهمگین هستند که ممکن جلوی آن ها کم بیاوریم.اما آیا ما میتوانیم انتخاب کنیم که چه نوع تصادف یا خسارتی را دچارش شویم؟! طبیعتا خیر! اینجا بود که سازمان ها و شرکت های بیمه گر آمدند تا جلوی این فاجعه را بگیرند.اینگونه بود بیمه شخص ثالث و امثالهم روی کار آمدند.بیمه ای که بسیار محبوب و صدالبته از پرفروش ترین بیمه های شرکت های بیمه ایران هم است.شاید پرفروش است چرا که داشتن آن قانون است و اجباری، که اگر شما دارای هر تعداد وسایل حمل و نقل هستید باید و باید برای آن ها بیمه شخص ثالث خریداری کنید و قبل از تمام شدن مهلت تمام شدن آن،دوباره آن را تمدید کنید.

 

بیمه شخص ثالث چگونه به ما کمک میکند

اگر در میان یک خودرو یا خودروهای دیگر تصادفی رخ دهد یا خودرو ایی با موتوری تصادف کند و خسارتی بین طرفین رخ بدهد،حال یا خسارت جانی یا خسارت مالی،راننده مقصری که توسط قانون و منطق مقصر شناخته شود،ملزم میشود که تمامی خسارات وارد شده به شخص یا اشخاص مقابل به خود را پرداخت کند.همانطور که گفتیم ممکن است که این خسارت آنقدر باشد که ما از عهده آن برنیاییم.در این جا بیمه شخص ثالث به کمک ما میاید. در ابتدا لازم است که که با 3شخص آشنا شویم.شخص اول که همان مالک خودرو است و به عنوان بیمه گذار آن را میشناسیم.شخص دوم همان شرکت بیمه گری است که ملزوم است که خسارت تصادفات پیش آمده را در صورت بروز حادثه پرداخت کند.شخص سوم همان کسی است که در جریان تصادف به هر نحوی آسیب دیده است خواه جانی و یا خواه مالی.در اینجا وقتی میگوییم شخص آسیب دیده یعنی هر کسی که در جریان تصادف آسیب میبیند اما بجز شخص مقصر.حتی اگر آسیب دیده باشد و چه بسا بیشترین آسیب را دیده باشد اما چون مقصر است باید خسارت بپردازد.

افرادی که در جریان یک تصادف دچار خسارت در جسم و جان و مالشان میشوند،همگی البته بجز فرد مقصر تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار میگیرند و شرکت بیمه گر باید تمامی خسارات وارده را پرداخت کند.

شاید در این بین سوال شود که افرادی که مقصر هستند و اگر خود نیز آسیب ببینند تکلیفشان چه میشود. بتازگی بیمه ای زیرمجموعه بیمه شخص ثالث پدیدآمده است به نام بیمه حوادث.بدین صورت که خسارات واردآمده به شخص مقصر را می پردازد.البته این نوع از بیمه تنها عهده دار هزینه های خسارات جانی است و در قبال خسارات مالی مسئولیتی ندارد.

بیمه شخص ثالث برای چه نوع وسایلی است

اگر تا به اینجای کار دقت کرده باشید ما صرفا از وسایلی چون ماشین،موتور و قطار صحبت کرده ایم. پس اگر بخواهیم یک تعریف کلی برای وسایلی که شامل بیمه شخص ثالث میشوند را شرح دهیم،این است که تمام وسایل نقلیه زمینی اعم از ماشین،موتور،قطار و حتی تراکتور و… و وسایلی که توانایی اتصال به وسیله نقلیه را دارند بمانند یدک کش یا تریلر و…. که امکان آسیب رساندن را در جریان حرکت را دارند،باید همگی بیمه شخص ثالث داشته باشند و باید خودروهایشان تحت پوشش این بیمه قرار دهند.

چرا بیمه شخص ثالث اجباری است

یکی از بیمه هایی که در ایران اجبار به خرید و استفاده از آن وجود دارد،بیمه شخص ثالث است.بدین صورت که حتی اگر وسایلی از خارج از کشور به ایران و کشور هایی که این بیمه در آن ها واجب است،وارد شوند،صاحبان این وسایل ملزم هستند که از بیمه شخص ثالث استفاده کنند.اگر صاحبان وسایلی قصد خروج از کشور را داشته باشند باید برای خودروی خود بیمه خودروی بین المللی که عموما به آن کارت سبز خودرو میگویند،تهیه کنند.

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث

حالا که متوجه شدید که بیمه شخص ثالث چیست و چکار میکند،باید بدانید در صورتی که این بیمه را نداشته باشید،چه اتفاقی برای شما می افتد.
اولین نکته ای که باید بدانید این است که با توجه به این که داشتن این بیمه در صورت داشتن وسایل نقلیه زمینی اجباری است،در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی جلوی شمارا بگیرد و شما فاقد مدارک این بیمه باشید یا از مدت زمان تمدید آن گذشته باشد،جریمه میشوید و یا ممکن است ماشین شما به پارکینگ منتقل شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید،اگر از زمان تمدید بیمه شخص ثالث شما گذشته باشد و شما اقدام به تمدید نکرده باشید،به ازای هر روز گذشته از مهلت تمدید،باید جریمه دیرکرد بدهید که در ادامه مقاله شرایط و ضوابط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را برایتان شرح میدهیم.

خودروهایی که فاقد بیمه شخص ثالث باشند،امکان خرید یا فروش آن ها اصلا وجود ندارد و اگر مالکی میخواهد خودروی خود را بفروش بگذارد،باید ابتدا برای آن بیمه شخص ثالث تهیه کند.

و آخرین دلیل و صدالبته مهم ترین دلیل اینکه شما باید بیمه شخص ثالث را داشته باشید همان پرداخت خسارت های سنگین و طاقت فرسای حاصل از تصادفات است که درباره آن حسابی صحبت کرده ایم.

پس بهتر است قبل از این که از اعتبار کامل بیمه نامه شخص ثالث خودتان مطمئن نشده اید،ماشین را حرکت ندهید و از آن استفاده نکنید.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث چه میشود

شاید بخاطر مشغله های فراوانی که امروزه گریبان گیر ما شده است،متاسفانه ممکن است از یک سری از کارهایی که برای مدت طولانی به آن ها نپرداخته ایم بگذرد و از انجام آن ها باز بمانیم.یکی از این فراموشی ها ممکن است از یاد رفتن اقساط پرداخت حق بیمه ها باشد!اما اگر از زمان پرداخت حق بیمه شخص ثالث بگذرد چه اتفاقی میافتد؟

میزان جریمه ای که شرکت های بیمه گر محاسبه میکنند،براساس روزشمار محاسبه میشود که این هزینه روزشمار از نوع خودرو و تعداد سیلندری که دارد از خودروایی با خودروایی دیگر فرق میکند.
برای مثال هزینه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 برای خودروهای سواری کمتر از 4سیلندر روزانه 308/5 تومان یا برای موتورسیکلت های گازی روزانه 318/1 تومان میباشد و سایر خودروها که در هنگام عقد قرارداد شما با شرکت بیمه گر،هزینه روزانه دیرکرد به شما اعلام میشود.

نکته مهمی که وجود دارد این است که حداکثر زمانی که شما باید جریمه دیرکرد بپردازید 365 روز یا یک سال است.یعنی اینکه اگر 10سال از مدت تمدید بیمه شما بگذرد،شما نیاز به تعداد روزهای گذشته در طی 5سال نیستید و همان 1سال یا 365 روز جریمه را کافی است پرداخت کنید.

شاید برایتان جالب باشد که شرکت های بیمه در شرایطی میتواند جریمه های دیرکرد را مورد بخشش قراردهد که این شرایط به صورت زیر است.
• در مواقعی ماشین و خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی قرار داشته باشد و با گرفتن نامه ای از طرف راهنمایی رانندگی به شرکت های بیمه تحت عنوان نامه توقیف،باعث بخشودگی دیرکرد بیمه های شخص ثالث شوند.
• یکی دیگر از مواقعی که شرکت های بیمه گر میتوانند حال با اجازه خود یا با اجازه بیمه مرکزی،جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را ببخشند در مناسبت های مختلف که با اطلاع از این طرح ها شما میتوانید از پرداخت دیرکردهای خودتان معاف شوید.
• در مناسبت هایی مثل دهه فجر این اطلاعیه از سوی بیمه مرکزی صادر میشود که تمامی کسانی که هزینه دیرکرد باید پرداخت کنند،تا فلان تاریخ مهلت دارند تا به شعب بیمه گر های خود مراجعه کنند و از طرح بخشودگی جریمه دیرکرد خودشان برخوردار شوند.
• در مواقعی که خودروی شما مورد سرقت قرار گرفته باشد و شما نامه و گواهی سرقت را از کلانتری به نزد شرکت بیمه گر ببرید و گزارش کامل در آن ذکر کرده باشد که خودروی شما سرقت شده بود،شرکت بیمه گر میتواند جریمه دیرکرد تمدید را ببخشد.

در غیر این مواردی که گفته شد،به هیچ عنوان شرکت های بیمه گر نمی توانند جریمه ها را ببخشند.

نرخ خسارات در بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه میشود

در ابتدا باید بدانیم که شرکت های بیمه،در بیمه شخص ثالث 2نوع از خسارات را پوشش میدهند.
1- یکی از این خسارات خسارات جانی هستند که با توجه به میزان جراحت حاصل از شکستگی،سوختگی،نقص عضو و…. و یا حتی مرگ و فوت خسارات آن پرداخت میشود.
2- یکی دیگر از خسارات،خسارات مالی مانند آسیب به ماشین و خودرو و نظیر آن است که تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار میگیرند.

میزان مقدار هزینه پرداختی خسارت که شرکت بیمه در موارد خسارت جانی پوشش میدهد،در سال 1400برحسب مقدار حداقل دیه یک انسان کامل که 480 میلیون تومان است و حداکثر آن که در ماه های حرام بیشتر از ماه های غیرحرام است و در سال 1400،برابر با 660 میلیون تومان است محاسبه میشود.
درباره خساراتی که شرکت بیمه گر باید در رابطه با خسارات مالی پرداخت کند میزان پوششی است که درباره خسارات مالی ذکر میکند.مقدار پوشش مالی مقدار پولی است که شرکت تعهد میدهد وقتی بیمه گذار دچار خسارت مالی شد،شرکت بیمه باید پرداخت کند. برای مثال در سال 1400 حداقل پوششی که شرکت های بیمه میتوانند پوشش دهند 16 میلیون تومان و حداکثر آن 180 میلیون است.فرد بیمه گذار هر مبلغی در این بازه را میتواند انتخاب کند که در هنگام خسارت مالی شرکت بیمه همان مبلغ را پرداخت کند. بدیهی است که با افزایش مقدار پوشش مالی،هزینه حق بیمه نیز افزایش میابد.

عوامل دیگری علاوه بر هزینه دیه و مقدار پوشش مالی،مانند تخفیفات عدم خسارت،کاربری خودرو،مدت اعتبار نامه و … هستند که هزینه نهایی حق بیمه ای که بیمه گذار باید آن را پرداخت کند را مشخص میکند.

تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث چیست

یکی از تکنیک هایی که شرکت های بیمه انجام میدهند،این است که شما از مزایا و فرصت های استفاده از بیمه شخص ثالث را استفاده نکنید،شرکت بیمه گر متعهد میشود تخفیفاتی در پرداخت حق بیمه برای شما قائل شود.بدین صورت که اگر 1سال از مزایای بیمه شخص ثالث استفاده نکنید در پایان سال قراردادی و شروع سال قراردادی جدید،5درصد از حق بیمه پرداختی شما کاسته میشود و اگر 2سال باشد 10 درصد و به همین روال…

یکی از نکات ضروری برای اینکه زندگی بدون استرس داشته باشید،این است که از آینده شغلی و شخصی خودتان مطمئن باشید.این که شما با خیال راحت و البته بدون سهل انگاری از وسایل و فرصت های اطراف خودتان استفاده کنید بسیار لذت بخش است.یکی از این موقعیت های خلق اطمینان،بیمه ها هستند که از مهم ترین آن ها بیمه شخص ثالث است.شما با توجه با این که بشدت درگیر خودرو ها و وسایل نقلیه هستید،باید این ایمنی را حس کنید که اگر به صورت سهوی تصادفی رخ بدهد،شما نیاز نیست هزینه های هنگفتی را جهت جبران خسارت پرداخت کنید.(البته اگر مقصر باشید).
بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های پرکاربرد و بسیار ساده در فراگیری مفهوم کلی آن است. شما برای اینکه بدانید چه مقدار حق بیمه در چه مدتی باید پرداخت کنید بایستی با نمایندگان و افراد متخصص شرکت های بیمه گر مختلف صحبت کنید و به طور کامل از آنها مشاوره بگیرید تا بتوانید هم با دید باز بیمه شخص ثالث خودتان را خرید کنید و هم بهترین شرکت بیمه را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در :
سپتامبر 17, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط