بیمه مسئولیت مدنی چیست

مسئولیت مدنی چیست

زمانی که سخن از مسئولیت می شود افراد دچار استرس می شوند. به طور کلی باید مراقب کارهایی که مسئولیت آن را برعهده می گیریم باشیم در غیر این صورت ممکن است که مشکلاتی مالی و جانی برای ما یا دیگران پیش آید. برای مثال ممکن است شما یک کارگاه تولید زغال سنگ داشته باشید و به هر دلیلی برای کارگران شما سانحه ای رخ دهد، آیا به این فکر کرده اید که برای جبران سانحه باید چه اقدامی انجام دهید؟ یکی از اقداماتی که قبل از سوانح باید انجام داد بیمه است. بیمه مسئولیت مدنی یکی از انواع مختلف بیمه می باشد که بسیاری از سرکارگران باید به آن بپردازند که در هنگام بروز سانحه ای بتوانند آن را جبران کنند. این امر تنها با بیمه مسئولیت مدنی انجام می شود.

بیمه مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی عبارت است از مسئولیت در مقام خسارتی که شخص یا فردی که تحت مراقبت یا اداره وی است یا اشیاء تحت حراست وی به دیگری وارد می ‌نماید. به عبارتی مسؤولیت مدنی، تعهد و الزامی است که شخص برای جبران خسارات وارده به دیگری دارد؛ اعم از این که زیان مذکور در اثر عمل شخص مسئول یا عمل فعل وابسته به او یا ناشی از اشیاء و اموال تحت مالکیت یا تصرف او باشد.
برای مثال شما یک مکانیکی دارید و به هر دلیلی جلوی مغازه شما روغن ماشین باعث لغزندگی و افتادن یک عابر پیاده می شود. خسارت وارد شده، وابسته به شما است و باید با بیمه مسئولیت مدنی آن را پرداخت کنید. مثال دیگری که می توان در مورد بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اشیا و اموال بگوییم این است که شاگرد شما در مغازه مکانیکی بدون عمد به وسیله یک شی در مغازه شما، دچار سانحه شود که شما متکلف پرداخت بیمه مسئولیت مدنی می کند.

بیمه مسئولیت مدنی عمومی

هر فردی ممکن است در طول روز به شخص یا اشخاص دیگر چه به صورت عمد یا غیر عمد ضرر برساند همچنین این ضرر می تواند مالی یا جانی باشد و اگر مقصر شناخته شود این ضرر مالی و جانی را باید پرداخت کند. حالا شاید برایتان سوال شود که پرداخت آن باید توسط چه بیمه ای انجام می شود ما در پاسخ به سوال شما می گوییم که پرداخت هر گونه خسارتی به شخص ثالث توسط بیمه مسئولیت مدنی عمومی انجام می شود.
برخی از مهم‌ترین بیمه‌های مسئولیت مدنی عمومی عبارت اند از:
• بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی
• بیمه مسئولیت مدنی ناشی از آتش سوزی
• بیمه مسئولیت مدنی جامع شهرداری
• بیمه مسئولیت شهربازی‌ها
• بیمه مسئولیت نگهداری آسانسورها
به طور کلی دو نوع بیمه مسئولیت داریم:
• بیمه مسئولیت مدنی
بیمه مسئولیت مدنی همانطور که گفتیم بدون قصد کارفرما در اثر عمل شخص مسئول یا عمل فعل وابسته به او ناشی از اشیا و اموال تحت مالکیت او انجام می شود.
• بیمه مسئولیت کیفری
بیمه مسئولیت کیفری بیمه تعلق نمی گیرد. برای مثال شما ممکن است از روی آگاهی تان شخصی را به قتل برسانید و در قبال آن بخواهید که بیمه مسئولیت مدنی آن را پرداخت که همچین امری امکان پذیر نیست.
بیمه مسئولیت مدنی چه زمانی محقق می شود
مسئولیت مدنی زمانی محقق می شود که شخصی بدون مجوز قانونی به حق دیگری لطمه بزند و در اثر آن زیانی به او وارد شود، فرقی نمی کند عملی که موجب زیان شده است جرم باشد یا شبه جرم. در هر موردی که شخص عرفاً موظف به جبران خسارت دیگری است، گفته می شود که این فرد مسئولیت مدنی دارد و ضامن است. جبران ها در مسئولیت مدنی به عنوان ضمانت اجرای حقوق مدنی، نقش حساس و مهمی را در مطالبه حقوق افراد و در نتیجه تنظیم روابط اجتماعی و حقوقی بازی می کند.
تفاوت بیمه مسئولیت مدنی با بیمه مسئولیت کیفری
مسئولیت کیفری نیز از مسئولیت مدنی متمایز است. مسئولیت مدنی ممکن است کیفری باشد یا نباشد، به این ترتیب جبران خسارت گاهی همراه مجازات است و گاهی بدون‌ آن. به علاوه، این دو نوع مسئولیت از نظر هدف و معیار سنجش نیز با هم متفاوت هستند. معیار سنجش در مسئولیت مدنی، میزان زیان وارده است در حالی‌ که معیار سنجش در مسئولیت کیفری، شدت «خطا» یا «تقصیر» متهم در نقض قاعده ی ‌لازم الاجرای عمومی است. هدف مسئولیت کیفری حفاظت و صیانت از منافع جامعه است ولی هدف مسئولیت مدنی حمایت از منافع شخص زیان‌ دیده است.
رابطه بیمه مسئولیت مدنی عام با بیمه قراردادی
مسئولیت مدنی در معنای عام شامل مسئولیت قراردادی و مسئولیت قهری، که همان مسئولیت مدنی در معنای خاص است، می باشد. مسئولیت قراردادی عبارت است از التزام و تعهد قانونی متعهد متخلّف به جبران خسارتی که در نتیجه ی تخلّف او از انجام تعهد، به متعهد له وارد شده است ولی در مسئولیت مدنی به معنای خاص؛ شخص، قراردادی با زیاندیده منعقد ننموده است و قانون، تحت شرایطی، او را به جبران خسارت وارده به دیگری ملتزم می نماید.
بسیاری از ضرر و زیان هایی که معمولا در جوامع رخ می دهد از روابط و رفتارهای متداول اشخاص و مواردی که متعارفاً قراردادی در خصوص آن ها منعقد نمی گردد، ناشی می شوند اما در برخی موارد قراردادی بین وارد کننده ی زیان و زیاندیده بسته می شود. بنابراین، می توان مسئولیت قراردادی را عبارت از وظیفه ای دانست که در اثر تخلف از انجام تعهد قراردادی و به هدف جبران خسارت ناشی از تخلف برعهده ی شخص ثابت می شود. کسی که به عهد و پیمان خود وفا نمی کند و باعث ضرر طرف قرارداد خود می شود، باید از عهده خساراتی که وارد می کند برآید.
مثال: قرار است شما در آموزشگاه کامپیوتری مشغول به کار شوید به همین دلیل با شما بیمه مسئولیت قراردادی بسته می شود، این امر تنها به این خاطر است که اگر به هردلیلی خسارتی از جانب شما به این سازمان وارد شود از طریق این بیمه محاسبه و پرداخت شود.
مثال: سازمان انتقال خونی که وظیفه ی دریافت خون از اشخاص داوطلب را دارد، متعهد است که از وسایل بهداشتی و ضد عفونی شده استفاده نماید یا آزمایشات لازم را به خوبی انجام دهد. چنانچه در این خصوص قراردادی با بیمارستان منعقد نماید سپس در انجام وظیفه ی خود قصور نماید و از این طریق موجب انتقال بیماری به بیماران آن بیمارستان شود، می توان این مسئولیت را در قبال بیمارستان قراردادی قلمداد نمود.
در این مقاله سعی کردیم شما را با اصطلاحات و مفاهیم کلی مسئولیت مدنی آشنا کنیم. اما برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان بیمه 915 تماس حاصل فرمایید تا شما را در جهت آگاهی بیشتر درمورد بیمه مسئولیت مدنی آشنا کنند.

 

اشتراک گذاری در :
ژانویه 31, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط