بیمه مسئولیت پزشکان چیست

 

در مقاله بیمه مسئولیت چیست،می خوانیم که خرید بیمه مسئولیت برای کسانی که حال به طور مستقیم یا غیر مستقیم دارای مسئولیتی هستند بسیار ضروری است.زیرا ممکن است برای افراد زیر دست آن ها حادثه ای پیش بیاید که در این صورت باید پاسخگو و آماده برای پرداخت دیه آسیب دیدگی یا فوت باشند.

بیمه مسئولیت پزشکان چه کاری انجام می دهد

یکی از مسئولیت هایی که همواره با مرگ و جان انسان ها سر و کله می زنند پزشکان و پیراپزشکان هستند.بدین صورت که اگر پزشکی دارای خطایی در حین معالجه و عمل باشد،در صورت شکایت طرف مقابل خود،باید دیه و جریمه خسارت را پرداخت کند.در اینجاست که ما نیاز به وجود بیمه مسئولیت پزشکان را حس می کنیم.

بیمه مسئولیت پزشکان نوعی از بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای می باشد.این بیمه 2نوع خسارت را پوشش میدهد:

پوشش فوت و مرگ

در این نوع پوشش اگر پزشکی از روی خطا و اشتباه منجر به مرگ بیمار خود شود،شرکت بیمه گر، چه در ماه حرام و چه در ماه های غیر حرام،ملزم است که دیه را به ورثه قانونی فرد فوت شده بپردازد.

پوشش نقص عضو

اگر خطای پزشکی منجر به این شود که بیمار زیر دست او دچار آسیبی که باعث نقص عضو او شود،باید دیه را پرداخت کند.درصورتی که پزشک بیمه مسئولیت پزشکی داشته باشد،برای اینجور پوشش سقفی به عنوان غرامت تعیین کرده است و بابت آن حق بیمه میپردازد.برای مثال پزشک مشخص می کند که شرکت بیمه فرامت پوشش های نقص عضو را تا مبلغ60 میلیون تومان باید پرداخت کند.

 

در چه صورتی غرامتی توسط شرکت بیمه پرداخت نمی شود

خیلی از بیمار ها در طی روند پرتو درمانی باید قرار بگیرند.اگر بیماری در طی این راه وبا تشعشات هسته ای و پرتوهای انرژی روند درمان آسیب ببیند،شرکت بیمه به جبران خسارت برمیاید.اما اگر این آسیب دیدگی خارج از روند درمان باشد و ربطی به بیماری بیمار نداشته باشد،شرکت بیمه هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کند.

اگر بیهوشی ای خارج از مکان بیمارستان و کلینیک درمانی باشد و بیمار دچار آسیبی شود،شرکت بیمه دیه ای را گردن نمی گیرد.

اگر پزشک درحالی که به بیمار آسیب وارد کرده و در حالت مستی ناشی از الکل و مشروب و یا تحت تاثیر مخدر باشد،شرکت بیمه گر مبلغی را پرداخت نمی کند.

حق بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است

 

1-گرایش و تخصص پزشک و پیراپزشک یکی از عواملی است که باعث می شود تا نرخ حق بیمه پرداختی پزشک مشخص شود.

2-میزان پوششی که پزشک برای قصورات پزشکی تعیین میکند نیز در میزان حق بیمه پرداختی بسیار موثر است.

بیمه مسئولیت پزشکی یکی از مهم ترین زیر شاخه های بیمه مسئولیت می باشد که برای هر پزشکی لازم است تا خود را با آن ایمن کند.زیرا چیزی که همواره در قضیه پزشکی مورد بحث و بررسی است جان و مرگ و میر انسان ها است.پس همانطور که گفته شد،این قضیه بشدت مهم است و همه پزشکان باید پیگیر بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی باشند.

اشتراک گذاری در :
اکتبر 27, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط