بیمه مهندسی چیست

صنعت مهندسی به چند دلیل قابل توجه است و یک بخش بسیار تخصصی است، علیرغم نوسانات، چالش ها و کندی هایی که در سال های اخیر بر آن تأثیر گذاشته است، نقش مهمی در اقتصاد دارد. در صنعت مهندسی نگرانی‌های ریسک و مسئولیت مختلفی وجود دارد که مختص آن است و بهتر است با بیمه مهندسی پوشش داده شود. بنابراین با این نتیجه می رسیم که یک راه حل موثر برای جبران خسارت های وارد شده از  بیمه مهندسی (و هزینه بیمه مهندسی) وابسته به محصولات متناسب با مشاغل یا پروژه ها و صنعت استفاده کنیم.

بیمه مهندسی چیست؟

بیمه مهندسی یک بیمه نامه است که طیف وسیعی از ریسک های مرتبط با مهندسی را پوشش می دهد. این بیمه جامعی است که محافظت کامل در برابر خطرات مربوط به نصب، استراحت و کار هر گونه ماشین آلات، کارخانه یا تجهیزات را فراهم می کند. علاوه بر این، بر اساس قوانین کارخانه‌ها، کسب ‌وکارها ملزم به داشتن گواهینامه در مورد موارد خاصی از کارخانه مانند کارخانه بالابر، مخازن تحت فشار و دیگ‌های بخار هستند. به طور خلاصه، بیمه مهندسی به پوشش ضروری اطلاق می شود که حفاظت اقتصادی در برابر خطرات ناشی از اجرا و اجرای قرارداد را فراهم می کند. این شامل انواع مختلفی از قرار گرفتن در معرض خطر در طول اجرای پروژه های ساخت و ساز، پروژه های نصب و راه اندازی و همچنین خطراتی است که بر ماشین آلات و تجهیزات تأثیر می گذارد.

زیر شاخه های بیمه مهندسی

  • بیمه مهندسی کالا، ماشین آلات و تجهیزات
  • بیمه مهندسی پیمانکاران
  • بیمه مهندسی سازه

انواع بیمه های مهندسی

شرکت های بیمه ای در مشهد وجود دارند که برخی یا همه انواع بیمه های مهندسی را ارائه می دهند که ما متعاقباً بررسی خواهیم کرد.

  1. بیمه تمام ریسک

به یاد بیاورید که چگونه در تعریف خود از بیمه مهندسی به «استفاده از ماشین آلات و کارخانه» اشاره کردیم؟ به بیان ساده، این بیمه نامه برای جبران خسارت و خسارات پیش بینی نشده ابزارهای عملیاتی است. تجهیزات ساختمانی و ماشین آلات عملیاتی به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط محیطی شدید مستعد سایش و پارگی هستند. آیا شما مالک کارخانه ها و ماشین آلات مهندسی هستید یا با آن کار می کنید؟ ممکن است بخواهید یک بیمه نامه “بیمه تمام ریسک کارخانه” را در نظر بگیرید.

  1. خرابی ماشین

همانطور که از نام آن پیداست،  بیمه مهندسی خرابی ماشین خسارات پوششی را برای آسیب‌های ناگهانی یا غیرمنتظره تجهیزات فراهم می‌کند  به خصوص زمانی که هنوز در حال استفاده هستند. آسیب های داخلی و خارجی هر دو در خرابی ماشین پوشش داده شده است. برخی از این آسیب های داخلی می تواند شامل نقص روغن کاری، آسیب الکتریکی، گرمای بیش از حد و موارد مشابه باشد. اگر صاحب یک کارخانه یا واحد(های) تبرید هستید؟ بیمه مهندسی خرابی ماشین همچنین می تواند در حفاظت از دارایی های شما بسیار ارزشمند باشد.

  1. سیاست تجهیزات الکترونیکی

بسیاری از اوقات، این بیمه سیستم‌ها و دستگاه‌هایی را که ولتاژ و توان پایین جذب می‌کنند را پوشش می‌دهد. آنها شامل موارد معمولی مانند رایانه، یو پی اس  و موارد مشابه می شوند. تجهیزات پزشکی مانند دستگاه های سونوگرافی و دستگاه های اشعه ایکس  نیز در برخی مواقع شامل بیمه مهندسی است . بنابراین، بیم ه‌گر مسئول هزینه تعویض یا تعمیرات لازم برای بازگرداندن تجهیزات و دستگاه‌های الکترونیکی به وضعیت سابق خواهد بود.

  1. نصب ماشین آلات یا سازه ها

در اینجا، ریسک تحت بیمه با نصب ماشین آلات یا سازه های کارخانه سروکار دارد. که شامل فعالیت های نصب، راه اندازی و آزمایش ماشین آلات می شود. زمینه تجهیزاتی که ما آن را توصیف کرده‌ایم، متمایل به مهندسی است. به عنوان مثال، تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی، بولدوزر، گریدر، ترانچر، لودر، جرثقیل برجی، سنگفرش و بسیاری موارد دیگر. ماشین آلات ساخت و ساز در محل را تصور کنید.

  1. بیمه پیمانکاران

این بیمه مهندسی در اصل پیمانکاران را پوشش می دهد و محافظت مالی در برابر آسیب یا ضرر وارده در طول پروژه های ساخت و ساز را فراهم می کند. همچنین، مانند سایر اشکال بیمه مهندسی که توضیح دادیم،  بیمه  مهندسی ریسک پیمانکار پوششی را در برابر ضرر یا آسیب به کارخانه ها و تجهیزات ارائه می دهد. این سیاست با اشاره ما به عدم قطعیت های ساخت و ساز در محل است. این امر مختص پروژه های مهندسی عمران مانند ساختمان ها، پل های هوایی، فرودگاه ها و موارد مشابه است.

چه زمانی که بیمه مهندسی ضروری است

خطرات انفجار

بیمه مهندسی برای پوشش کامل خطرات انفجار ضروری است. “انفجار” مخاطره آمیز در پوشش خسارت مادی فقط پوشش محدودی را فراهم می کند و آسیب های ناشی از هر کشتی تحت فشار بخار را حذف نمی کند.

خرابی الکتریکی

پوشش بیمه ای برای خرابی برق در مواردی که رایانه ها درگیر هستند ضروری است. این خط ‌مشی می‌تواند آسیب یا آسیب ناگهانی و غیرقابل پیش ‌بینی به نصب رایانه، افزایش هزینه کار ناشی از چنین آسیب‌هایی و بازگرداندن اطلاعات از دست رفته در نتیجه خرابی را پوشش دهد. به یاد داشته باشید اکثر قوانین مهندسی را می توان به صورت تک، سالانه، مشخص یا کلی نوشت. بازرسی مهندسی اکنون طبق قوانین برای طیف وسیعی از کارخانه‌ها یک الزام اجباری است.

 

زمانه تغییر کرده است، کسب‌ وکارها با سرعت بیشتری در حال تکامل هستند و صنایع به پویایی‌های بازار از جمله نیروهای جهانی، ریسک‌ها و فرصت‌ها پاسخگوتر می‌شوند. بخش ساخت و ساز و مهندسی در ایران قطعاً مستثنی نیست و به نظر می رسد که تاریخ به ذینفعان آموخته است که در مدیریت ریسک به طور فزاینده ای زیرک باشند. امروزه دیگر فقط این سوال مطرح نیست که “بیمه مهندسی چیست؟ سوالات مرتبط تری که پرسیده می شود این است که “چه نوع پوشش بیمه ای در شرایط خاص یا برای یک پروژه خاص ایده آل است؟ و کدام ارائه دهنده خدمات دانش و تخصص را برای اطمینان از تضمین صحیح و با کیفیت دارد؟

بیمه 915 یکی از مراکز بیمه در ایران و مشهد می باشد  که به شما کمک می کند بهترین بیمه مهندسی را براساس نوع پروژه خود انتخاب کنید. شما تنها با یک کلیک می توانید با کارشناسان این مجموعه  ارتباط برقرار کنید.

 

 

اشتراک گذاری در :
ژانویه 17, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط