بیمه وام بانکی چیست

هنگامی که برای وام درخواست می کنید، از جمله وام مسکن یا وام شخصی، وام دهندگان ممکن است به شما بیمه حفاظت از وام یا بیمه حفاظت اعتباری ارائه دهند. این بیمه نامه ها معمولاً قول می دهند که در صورت فوت شما مانده وام شما را پرداخت کنند یا در صورت از کارافتادگی یا بیکاری، بدهی شما را ماهانه پرداخت کنند. خرید بیمه حفاظت از وام ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. از این گذشته، خیالتان راحت است که اگر در بازپرداخت وام خود ناتوان شوید، بار مالی زیادی بر خانواده شما وارد نخواهد شد. متأسفانه، خرید این نوع بیمه برای اکثر مردم منطقی نیست حتی اگر وام دهندگان ممکن است سعی کنند به طور تهاجمی این حمایت را به بازار عرضه کنند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید به بیمه حمایت از وام بله بگویید، باید بدانید که چگونه کار می کند و چرا گزینه های دیگر ممکن است بهتر باشند.

بیمه حمایت از وام چگونه کار می کند؟

تقریباً برای هر نوع بدهی، از وام مسکن گرفته تا وام های شخصی، می توان بیمه حفاظت از وام را خریداری کرد اما برای وام های باز مانند بدهی کارت اعتباری که مبلغ وام ثابت یا جدول زمانی بازپرداخت مشخصی ندارد. متفاوت از وام های بسته مانند وام مسکن که دارای مانده و مدت بازپرداخت مشخص هستند، کار می کند. در وام های بدون پایان، شما معمولاً هزینه ای ماهانه برای بیمه حمایت از وام می پردازید و هزینه های حق بیمه بر اساس مبلغی که در حال حاضر بدهی دارید تعیین می شود. هزینه بیمه حفاظت از وام در این وام ها می تواند با افزایش و کاهش موجودی بدهی شما در نوسان باشد. در وام های بسته، مبلغ بازپرداخت و شرایط وام شما از قبل مشخص می شود، بنابراین هزینه بیمه از ابتدا مشخص است. با وام های بسته، اغلب در زمان دریافت وام، یک بار هزینه برای بیمه حمایت از وام پرداخت می کنید.

چه بیمه شما دارای وام پایان باز یا بسته باشد، محافظت از بیمه نامه شما با وقوع یک رویداد تحت پوشش فعال می شود. با این حال، بسیاری از سیاست ها مقدار وام تحت پوشش را محدود می کنند یا محدودیت های دیگری را اعمال می کنند، بنابراین ممکن است پوشش کامل نداشته باشید. به همین دلیل مهم است که چاپ دقیق را بخوانید و بفهمید که بیمه دقیقا چه چیزی و چه زمانی پرداخت می کند، زیرا برخی از بیمه نامه ها در صورت داشتن یک ارسال کننده یا اگر مبلغ زیادی وام گرفته اید، پرداخت نمی شوند و برخی از بیمه نامه ها در انتظار هستند. دوره های قبل از اینکه پس از خرید پوشش محافظت شوید.

مشخصات مواردی که بیمه نامه شما پوشش می دهد نیز می تواند متفاوت باشد. می‌توانید پوشش بیکاری غیرارادی را انتخاب کنید تا اگر بدون تقصیر خودتان بیکار شوید، قبوض ماهانه بدهی ‌تان پرداخت شود. بنابراین در صورت ناتوانی، قبوض ماهانه بدهی شما پرداخت می شود. یا بیمه عمر اعتباری تا در صورت فوت بدهی شما پرداخت شود. همچنین در صورت تخریب یا سرقت اموالی که با وام خریداری کرده اید، می توانید بیمه اموال را برای پرداخت مانده وام خود اضافه کنید.

قبل از اینکه بخواهید با بیمه وام های شخصی پیش بروید، به این عوامل فکر کنید:

بودجه شما: از آنجایی که بیمه وام می تواند هزینه کلی وام شما را افزایش دهد، به بودجه خود نگاه کنید. بر اساس مانده اصل وام شخصی خود، محاسبه کنید که بیمه اعتبار اختیاری چقدر هزینه اضافه می کند. این مبلغ را با بودجه ماهانه خود مقایسه کنید تا مطمئن شوید که توانایی پرداخت آن را دارید.

دلیل شما برای خواستن آن: بیمه وام مورد نیاز نیست. از خود بپرسید که چرا در موقعیت شما مفید است. به عنوان مثال، اگر قرار است از پرداخت‌های خود در صورت بیکاری موقت و ناگهانی محافظت کنید، به این فکر کنید که آیا شرایط بهتر دیگری مانند پس‌انداز یا مزایای بیکاری دارید یا خیر.

مزایا و معایب داشتن محافظت از وام

بسته به اینکه چقدر در مورد سیاست‌های مختلف تحقیق می‌کنید، داشتن یک خط‌ مشی حمایت از وام زمانی می‌تواند نتیجه دهد که بیمه ‌نامه‌ ای را انتخاب کنید که ارزان باشد و پوشش مناسبی برای شما فراهم کند. از نظر امتیاز اعتباری، داشتن بیمه نامه حفاظت از وام به حفظ امتیاز اعتبار فعلی شما کمک می کند زیرا این بیمه نامه به شما امکان می دهد تا از پرداخت های وام به روز باشید. با اجازه دادن به شما برای ادامه پرداخت وام های خود در مواقع بحران مالی، امتیاز اعتباری شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

داشتن این نوع بیمه لزوما به کاهش نرخ سود وام کمک نمی کند. هنگامی که برای یک بیمه نامه خرید می کنید، از ارائه دهندگان وام که سعی می کنند اینطور به نظر برسد که اگر بیمه نامه محافظت از پرداخت را نیز از طریق آنها خریداری کنید، سود وام شما کاهش می یابد، چشم پوشی کنید. آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد، این است که نرخ بهره وام با نرخ جدید «پایین ‌تر» متفاوت است که به سیاست حمایت از وام چسبانده می‌شود و این توهم را ایجاد می‌کند که نرخ بهره وام شما کاهش یافته است، در حالی که در واقع هزینه‌ ها فقط به بانک منتقل شده است.

 

اشتراک گذاری در :
می 2, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط