بیمه چیست

انسان از گذشته تا به امروز همواره درحال پیشرفت و ترقی بوده است.اما در کنار همه ی این پیشرفت ها و رشدها، دچار ضررها و زیان هایی شده است که بسیار ذهن و زندگی او را تحت شعاع قرار داده است. خسارت هایی که یا توانسته با آن ها کنار بیاید و از سد آن ها بگذرد و به زندگی روزمره و عادی خود باز گردد،یا نتوانسته که در مقابل این خسارت دوام بیاورد و از پس جبران آن نیز بربیاید که درصد این نوع ضرر و زیان ها که بیشتر آن ها از روی سهو و از روی ناخودآگاه انجام میشود بشدت بیشتر و قابل توجه تر از خسارت های خرد و قابل جبران است.

خب طبیعتا باید ساز و کارهایی بوجود بیاید تا در هنگام وقوع این نوع خسارت ها به مردم و افراد خسارت دیده کمک کند،زیرا آن ها به تنهایی قادر به برطرف کردن ضرر و زیان ایجاد شده را نیستند. اگر چنین ساز و کاری صورت نگیرد به طور قطع چه در ابعاد کوچک جامعه و چه در ابعاد بزرگ تر در حوزه های مختلف اعم از اقتصاد و امنیت و… صدمات بشدت زیان بار به کشور وارد میشود.

 

 

واژه های مهم در صنعت بیمه چیست

 

در قرارداد های بیمه ای که میبندید و یا حتی حین تحقیق برای انتخاب شرکت و نوع بیمه انتخابی خود،احتمالا با واژه هایی روبرو بشوید که معنی آن ها را متوجه نشوید.

در زیر چندتا از این واژه ها با تعریف بخصوصشان را برایتان آورده ایم تا آشنایی کامل با این نوع کلمات را داشته باشید.

 

بیمه گر: همان شرکت بیمه ای است که بیمه خودتان را ازآن خرید میکنید.

 

بیمه گذار:خود شخص خودتان یا شرکت شما! یعنی کلیه اشخاص یا سازمان ها و ارگان هایی که با شرکت بیمه گر قرارداد میبندند.

 

بیمه شده: آیا با بیمه گذار فرق دارد؟بله،قطعا. مثلا شما برای خانواده خودتان بیمه میخرید.شما بیمه گذارید و خانوده شما بیمه شده

 

حق بیمه: مبلغی است که بیمه گذار به شرکت بیمه گر پرداخت میکند.

 

ذی نفع: فرد یا افرادی هستند که شخص بیمه گذار حین قرارداد مشخص میکند که مبلغ خسارت به آن ها پرداخت شود.

 

فرانشیز: در بعضی از بیمه ها و خسارت ها،شما باید بخشی از خسارت بوجود آمده را پرداخت کنید و درصدی دیگر را شرکت بیمه گر که به آن فرانشیز میگویند.

 

نقش شرکت های بیمه گر در برابر حوادث چیست

در اینجا بیمه و شرکت های بیمه گر روی کار می آیند تا با ایجاد امنیت روانی و آرامش برای افرادی که قصد دارند در جامعه زندگی کنند، اطمینان این را بوجود بیاورد که در برابر بزرگ ترین و خطرناک ترین تهدیدات مثل سیل،آتش سوزی یا در ابعاد بزرگتر ورشکستگی و ….. میتوان دوام آورد و با آن ها مقابله کرد.

در تعریف ساده بیمه، قراردادی است که میان بیمه گر وبیمه گذار(شرکت،گروه،مجموعه یا حتی فردی) منعقد میشود که به موجب این قرار داد بیمه گذار متعهد میشود که در قبال پرداخت مبلغی از پیش تعیین شده به صورت دوره ای که آن زمان و دوره هم از قبل در حین عقد قرارداد تعیین میشود،خدمات متقابلی از سوی شرکت بیمه گذار در حوزه و راستایی که بیمه شده است در زمانی که خسارت و اتفاقی ناگهانی به بیمه گذار وارد میشود،دریافت کند.

 

نحوه بستن قرارداد بیمه چگونه است

شرکت های گوناگونی چه در ایران چه در جای جای دنیا بوجود آمدند.همچنین انواع بیمه از جمله بیمه عمر،بیمه بیکاری،بیمه آتش سوزی و…. پدید آمدند تا کمک مضاعفی جهت مقابله با انواع حوادث غیرمتقربه بدهند. بدیهی است که حق بیمه یا همان مبلغی که بیمه گذار و البته مدت زمان و بازه های پرداختی به نوع بیمه ای که دریافت میکند و همینطور شرکتی که از آن خدمات بیمه دریافت میکند بستگی دارد.

 

شرکت های بیمه با فاکتور هایی اعم از میزان افزایش حق بیمه سالانه،سن بیمه شده،سن بیمه نامه و…. حق بیمه ای که بیمه گذار باید پرداخت کند را مشخص میکند.

 

شرکت های بیمه گذار چگونه ضرر نمیکنند

شاید برایتان جالب شده باشد که شرکت های بیمه گرچگونه از پس خسارت هایی که شاید حق بیمه پرداختی آن ها تا آن لحظه کمتر از خسارتی باشد که شرکت بیمه گذار باید بابت خسارت بوجود آمده پرداخت کند،برمیاید؟!

پاسخ سوال را با یک مثال شرح میدهیم:

فرض کنید یک شرکت بیمه گر ،بیمه بدنه 100 خودرو را برعهده بگیرد که در صورت تصادف خودرو ها می بایست خسارت بوجود آمده را پرداخت کند. فرض بر این می گذاریم بابت هرماشین 100 هزارتومان هم ماهیانه دریافت کند.حال اگر همان ماه اول یک ماشین یک خسارت یک میلیون تومانی ببیند،شرکت بیمه از حق بیمه های پرداخت شده توسط ماشین های دیگر خسارت این ماشین را پرداخت میکند و همچنان مقدارپول دیگری باقی میماند.البته باید توجه کرد این حق بیمه ها میتوانند تا ماه ها حتی بدون خسارتی پرداخت شوند که این به خودی خود برای شرکت بیمه گر عالی است. درعین اینکه افراد همواره مراقب هستند که دچار خسارت نشوند. زیرا شرایط ویژه ای از طرف بیمه گر ها در صورت عدم دریافت خسارت به افراد داده میشود.

 

یکی از مواردی که در بالا نام بردیم،افزایش حق بیمه سالانه بود. شرکت های بیمه گذار که این مورد را معمولا برای بیمه های عمر خود میگذارند، به بیمه گذار در طی پرداخت حق بیمه عمر خود این امکان را میدهند تا پس از مدت مشخصی برای مثال 5ساله،پس از این که حق بیمه ثابتی را پرداخت کردند، سالانه چند درصد بیشتر نسبت به حق بیمه ای که  سال قبل پرداخت میکردند که این نحوه پرداخت برای حفظ ارزش نقدینگی حق بیمه های عمر بسیار کارآمد است.

 

یکی از روش هایی که شرکت های بیمه گر، از آن استفاده میکنند استفاده از روش سرمایه گذاری است. بدین صورت که بخشی از حق بیمه هایی که دریافت میکند را در بخش های مختلف اقتصادی و تجاری و…. سرمایه گذاری مطمئن میکنند تا میزان نقدینگی خود را افزایش دهند.

 

آشنایی با انواع بیمه

همانطور که گفته شد،انواع بیمه جهت کاهش هزینه ها و صدالبته افزایش خدمت رسانی در هر حوزه بیمه بوجود آمده است.بیمه هایی مانند:

 

بیمه حوادث: این نوع بیمه همان بیمه ای است که ما در مدارس برای دانش آموزان قرار می دهیم. همانطور که از نامش پیداست این نوع بیمه همان بیمه ای است که ما را از هر خسارت جانی و بدنی ساپورت میکند و میتوان از هر حادثه ای به ما میرسد در امان باشیم. یکی از خوبی های این نوع بیمه این است که الزام نیست یک ساله به بالا باشد،بلکه میتواند تا چند روز تحت پوشش این نوع بیمه بود و سپس از تحت آن خارج شد.

 

بیمه درمان: بیمه ای بسیار مرسوم است که با توجه به آن از پرداخت هزینه های درمان مصون میشویم.البته بعضی از شرکت های بیمه گر برای بعضی از بیماری شرایطی قرار میدهند بمانند پرداخت بخشی یا درصدی از هزینه درمان و…

 

بیمه عمر: در این نوع از بیمه،شرکت بیمه گر متعهد میشود که درصورت فوت فرد بیمه گذار یا ابتلا به بعضی از بیماری ها،هزینه های از قبل تعیین شده را که در حین قرارداد به توافق رسیدند را به فرد بیمه شده یا افراد دیگری که فرد بیمه گذار مشخص میکند پرداخت کنند.

 

بیمه اتومبیل: یا همان بیمه بدنه ماشین که درصورت اتفاق حوادثی همچون سرقت از خودرو یا آتش سوزی و…. اتوموبیل از این اتفاقات ایمن است و خسارت آن پرداخت میشود.

 

بیمه شخص ثالث: یکی از بیمه هایی است که در برخی کشور ها الزامی است. این نوع بیمه در صورتی خسارت آن پرداخت میشود که ماشین تصادف کنید حتی اگر مقصر باشید و قانون شما را مقصر اصلی بداند.

 

بیمه آتش سوزی: این نوع از بیمه مشخص است که حق بیمه ای را که دریافت میکند در صورت آتش سوزی اماکن و بناها مثل آپارتمان ها و یا مجتمع ها و… خسارت آن را پرداخت میکند.

 

همانطور که شنیده اید بیمه یک صنعت است. صنعتی که به مراتب سخت و به دشواری در بین جوامع جا باز کرده است و همچنان هم سخت تر نسبت به سایر صنایع مورد قبول واقع میشود.برای مثال مردم به این حقیقت رسیده اند که به پوشاک نیاز جدی دارند اما به آن صورت صنعت بیمه این احساس را در بین مردم ندارد.

صنعتی که در عین اینکه کمک زیادی به اقتصاد و گردش مالی کشور میکند و از طرفی مهم تر،به کمک خسارات روحی و جانی و مالی ما آمده است. چیزی که باعث میشود ما در برابر خسارت های بزرگ امروزه کم نیاوریم و جلوی آن ها بایستیم.

اشتراک گذاری در :
آگوست 27, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • مریم گفت:

    عالی بود👌👌👌

  • مقالات مرتبط