ذی نفع در بیمه عمر کیست

همانطور که در مقاله بیمه عمر چیست،توضیح دادیم،بیمه عمر نوعی سرمایه گذاری برای آینده جانی و مالی خود و خانواده خودمان است.بدین صورت که کسی به نام بیمه گذار که خود ما هستیم و با پرداخت مبلغی تحت عنوان حق بیمه به شرکت بیمه گر،این امکان را بوجود میاورد تا در صورتی که بیمه گذار دچار بیماری خاصی شد و یا فوت کرد و از دنیا رفت،شرکت بیمه گر باید سرمایه بیمه را به شخص بیمه گذار و یا ذی نفعان او پرداخت کند.در اینجا با واژه ای تحت عنوان ذی نفع مواجه میشویم که لازم است در ادامه به آن بپردازیم.

ذی نفع در بیمه عمر به چه کسی میگویند؟

در تمامی قراردادهای بیمه عمر،بخشی وجود داردکه پر کردن این بخش دلخواه است و الزامی نیست.این بخش همان بخش مشخص کردن ذی نفعان میباشد.ذی نفعان فرد یا افرادی هستند که میتوانند شخصیتی حقوقی یا حقیقی داشته باشند. در هنگام عقد قرارداد بیمه گذار می تواند افرادی یا فردی را انتخاب کند که پس از مرگ بیمه گذار در شرایط عادی و به دور از عواملی چون خود کشی،جنگ و…،سرمایه بیمه او بین آن افراد تقسیم شود.شما تا 5الی 6 نفر را مجاز به انتخاب به عنوان ذی نفع خود هستید.

پس از اینکه بیمه گذار مشخص کرد که ذی نفعان او چه کسانی هستند میتواند اولویت و درصد هر کدام از آن ها را نیز مشخص کند که مثلا پس از مرگش به کل فرزندانش 50 درصد و به همسرش 50درصد دیگر سرمایه بیمه تعلق بگیرد.

اما اگر در بیمه نامه ذکر نشود که چه مقدار سهمی به کدام ذی نفع برسد،برای تقسیم سرمایه بیمه نامه،تقسیم بصورت مساوی به ذی نفعان انجام میشود.یکی از نکاتی که وجود دارد این است که بیمه گذار نمیتواند دوستان و افرادی که نسبت درجه یک با او ندارند را بیمه کند.اما میتواند موسسات مختلفی مانند خیریه ها،هیئت ها و از این قبیل مجموعه ها را در ذی نفعان خود قرار دهد.

آیا افراد زیر سن قانونی را میتوان ذی نفع بیمه خود خود قرار داد؟

یکی از سوالات پرتکرار برای پدرها و مادر ها این است که آیا میتوان فرزندانمان را که زیر سن قانونی 18سال هستند را جزء ذی نفعان خود قرار دهیم؟ پاسخ این سوال بله است.اما در صورتی که بیمه گذار پیش از رسیدن ذی نفع به سن قانونی،فوت کند،شرکت بیمه مقدار پولی را که باید به ذی نفع پرداخت کند را نزد خود نگه میدارد تا شخص به سن قانونی برسد و سپس به او پرداخت می کند.

در صورت فوت یکی از ذی نفعان در بیمه عمر چه اتفاقی میافتد؟

اگر یکی از ذی نفعان تحت بیمه گذار،پیش از مرگ بیمه گذار فوت کند،سرمایه بیمه فرد بیمه گذار پس از مرگش،بین سایر ذی نفعان تقسیم میشود و هیچ مبلغی به وارثان ذی نفع فوت شده تعلق نمیگیرد.اگر هیچ کدام از ذی نفعان باقی نماند و یا بیمه گذار ذی نفعی برای خود انتخاب نکرده باشد،سرمایه بیمه بین وارثان بیمه گذار و به صورت قانونی تقسیم میشود.

همانطور که ملاحظه نمودید،انتخاب ذی نفعان یکی از ویژگی های بیمه عمر میباشد که باعث میشود افراد درجه1 خانواده ما،آینده مالی تضمین شده ای داشته باشند.علاوه بر این،همانطور که گفته شد،در بیمه عمر میتوان در صورت وجود بیماری های خاص هم برای خود بیمه گذار و هم ذی نفعان،کمک های مالی کمک درمانی نیز پرداخت شود. این درصورتی است که شما هم اکنون اقدام کنید تا بیمه عمر خود را از بهترین شرکت بیمه عمر خریداری کنید و آینده خود و خانوادتان را تامین کنید.

اشتراک گذاری در :
دسامبر 11, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط