کارگزاری بیمه چیست

امروزه با افزایش بشدت تاثیر گذار فرصت های شغلی در حوزه ها و زمینه های مختلف،افراد شاغل در این حوزه ها نیز افزایش چشم گیری داشته اند.یکی از این فرصت ها و صد البته صنایع شغلی،شرکت های بیمه هستند.شرکت هایی که در مقاله بیمه چیست متوجه شدیم که دلیل حضور نجات دهنده و تاثیرگذار آن ها در بین جامعه چیست و چرا آنقدر برای ما مهم هستند که آن ها را یک صنعت معرفی میکنیم.با افزایش شرکت های بیمه،انواع خدمات و بازاریابی ها در انواع مختلف بیمه اعم از بیمه عمر،بیمه مسئولیت،بیمه آتش سوزی،بیمه بدنه و….، نیاز مردم برای انتخاب بهترین شرکت بیمه گر و همچنین بهترین نوع بیمه ای که متناسب با شرایط و احتیاجات آن ها باشد،افزایش پیدا کرد.اما این نیاز چگونه برطرف میشود؟
همانطور که در هر صنعت و حوزه ای بایستی افراد متخصص و با مهارت بالا برای ارائه بهترین خدمات حضور داشته باشند،افرادی نیز در صنعت بیمه هستند که ما را در خرید بصرفه بیمه مان به بهترین وجه ممکن راهنمایی میکنند.یکی از این افراد همان کارگزاری های بیمه هستند.

کارگزار بیمه کیست و چکاری انجام میدهد

به صورت خیلی ساده و قابل فهم،کارگزار بیمه کسی است که با دریافت کارمزد از طرف شرکت یا شرکت های بیمه گر،به عنوان واسطه میان شرکت های بیمه و بیمه گذار،عمل میکند و معاملات و کلیه شرایطی که وابسته به بیمه است را پیگیری میکند.
همانطور که گفته شد،یکی از سخت ترین مراحل خرید بیمه،انتخاب آن بیمه است.کارگزار بیمه در این جا،بهترین و تخصصی ترین مشاوره در این حوزه را به شما ارائه میدهد.کارگزار بیمه به صورت کاملا رایگان و بدون دریافت هزینه از شما،این راهنمایی ها را انجام میدهد.تا اینجای کار،کارگزار بیمه به شما بهترین بیمه را ارائه میدهد و شما قرارداد را با او و شرکت بیمه گر میبندید. از کارهای دیگری که کارگزاری های بیمه باید انجام دهند این است که تمامی پیگیری هایی که مربوط به شرایط بیمه نامه است را انجام دهند.آن ها باید در برابر خسارات و ضررهایی که مربوط است به قراردادهایی که میبندند ،مسئول و پیگیر باشند تا نتیجه نهایی را به شرکت بیمه گر جهت پرداخت مبلغ پرداخت خسارت،اعلام کنند.از خسارات خرد و کوچک گرفته تا کلیه مواردی بزرگ تر مانند قراردهای شرکتی و صنعتی و …. باید کلیه پیگیری ها را انجام دهند.
کارگزار بیمه با تمامی و اکثریت شرکت های بیمه گر ارتباط دارد و درصورت همکاری رسمی با آن ها کد همکاری از همه ی آن شرکت های بیمه گر،حال خصوصی یا حال دولتی باشند را دریافت میکنند.همچنین کارگزار بیمه،باید از بیمه مرکزی یک گواهی کارگزاری دریافت کند.

روند کاری کارگزاری های بیمه

کارگزاری های بیمه همانند سایر شغل ها دارای تایم کاری حدود8 تا 5بعدازظهر هستند.اما نکته ای که وجود دارد این است که از آنجایی که درآمد یک کارگزار بیمه از کارمزدی است که از شرکت بیمه گر در خصوص عقد قرارداد میبندد،پس میتواند این تایم را منعطف کند تا حتی در روزهایی که تعطیل است،خدمات خود را به مشتریان ارائه دهد.
یکی دیگر از نکاتی که کارگزار باید رعایت کند این است که کارگزار،باید دارای دفاتر جهت مشاوره و راهنمایی های خود باشد.اما این نکته وجود دارد که تمامی قراردادها و بیمه نامه هایی که او میخواهد از طرف شرکت بیمه گر امضا کند باید در خود شرکت بیمه گر اتفاق بیفتد.دقت کنید که فقط قراردادهایی که از طرف شرکت بیمه گر است.اما قراردادهای که با بیمه گذار امضا میکند،میتواند در دفتر کارگزار یا حتی در محل کار یا زندگی بیمه گذار انجام شود.

وظایف کارگزاری بیمه چیست

• کارگزارن بیمه بایستی کلیه پیگیری ها برای جبران خسارات بیمه گذار در صورتی که حادثه ای رخ بدهد را انجام بدهد.برای مثال اگر با یکی از بیمه گذاران قرارداد بیمه بدنه بسته است و بیمه گذار تصادف کند،اولین کاری که بیمه گزار باید انجام بدهد این است که او تمامی پیگیری های مربوط به حادثه و تصادف را پیگیری کند.زیرا در عین اینکه باید از صحت و عدم وجود صحنه سازی و تقلب در خسارت مطمئن شود،باید گزارش کاملی به شرکت بیمه گر ارائه دهد تا به صورت کلی تمامی پیگیری های اولیه را انجام داده باشد.دومین کاری که باید انجام دهند این است که پس از این که از صحت حادثه مطمئن شدند،باید تمامی پیگیری هارا برای گرفتن مبلغ خسارت پرداختی از شرکت بیمه را انجام دهند تا بیمه گذار بتواند خسارت های وارد آمده را پرداخت کند.

• تحقیق و تفحص درباره اینکه بهترین شرکت های بیمه گر کدام شرکت ها هستند را انجام بدهد و کارگزاری آن ها را قبول کند تا در صورت نیاز بهترین شرکت بیمه گر را به بیمه گذار معرفی کند.

• دریافت کامل اطلاعات و شرایط بیمه گذار مانند سن،علت نیاز او به بیمه،موقعیت شغلی و….. تا مناسب ترین شرکت بیمه گر و مناسب ترین نوع بیمه را به بیمه گذار معرفی کند.

• در بازه های زمانی یکسان،کارگزار ها باید گزارشات کلی و مفصل از روند کاری خود به شرکت های بیمه گر ارائه کنند. در مواقعی ضروری شرکت های بیمه گر گزارشاتی جدا از کارگزارها میخواهند که کارگزارها باید آن ها را ارائه دهند.

یک کارگزار خوب و موفق چه ویژگی هایی دارد

o یکی از شرایطی که یک کارگزار بیمه باید داشته باشد این است که دارای روابط اجتماعی بشدت قوی و خوب باشد.زیرا همواره با افراد گوناگونی از اقشار مختلف جامعه در ارتباط است.همینطور بایستی با شرکت های بیمه گری سروکله بزنند که این کار نیازمند به روابط عمومی بسیار قوی ای است.
o داشتن اطلاعات بروز و کارآمد در حوزه بیمه و صنعت بیمه و آشنایی با انواع شرکت های بیمه گر و انواع بیمه نامه های آن ها،شرایط وحق بیمه های آن ها،یکی دیگر از ویژگی های یک کارگزار موفق است تا بتواند بهترین مشاوره را به بیمه گذار ارائه دهد.
o بیمه گزار ها بایستی کلیه شرایط و اسرارهایی که بیمه گذار به آن ها شرح و توصیف میکند را نزد خود نگه دارند و هیچ گونه اطلاعاتی از ما بین آن ها خارج نشود.
o اما مهم ترین عامل در اینکه یک بیمه گزار بایستی حتما حتما،رعایت کند این است با تمامی مخاطبین خود با صداقت کامل و روراستی برخورد کند و سعی در عدم راستی چه با بیمه گذارها و چه با شرکت های بیمه گر نداشته باشد.
o داشتن وسواس کاری در رابطه با جزییات شرایط بیمه گذار و اعمال این وسواس در انتخاب بیمه مناسب برای بیمه گذار بسیار مهم میباشد.حتی باید به کم اهمیت ترین موارد بیمه گذار دقت کند تا در بیمه نامه او اعمال کند.
o تحصیلاتی که یک کارگزار بیمه جهت اعطای گواهی کارگزاری توسط بیمه مرکزی باید داشته باشد،حداقل لیسانس در رشته بیمه یا یکی از زیرشاخه های آن و حداقل 6ماه سابقه کاربیمه ای و یا داشتن حداقل لیسانس در یکی از رشته های غیر از بیمه و سابقه کار بیمه ای بمدت 1سال را داشته باشد.

آینده کاری کارگزاری بیمه چگونه است

با توجه به این که صنعت بیمه و مشتقات آن بشدت درحال گسترش هستند،شرایط تصمیم گیری و انتخاب بهترین بیمه برای کارگزاران نیز سخت میشود.اما نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به همین سختی های بوجود آمده،کارگزاران شرایط ویژه ای جهت کار دارند.
برای مثال شرکت های بیمه ای فراوانی هستند که به کارگزاران حرفه ای نیازمندند و کسانی که به دنبال این کار هستند میتوانند جهت کسب تجربه و سابقه در این شرکت ها کار کنند و سپس در صورتی که دارای سرمایه و توانایی مدنظر بودند میتوانند دفتر بیمه کارگزاری خود را تاسیس کنند و به صورت جداگانه کار بکنند.

تفاوت کارگزاری ها با نماینده های بیمه در چیست

شاید از ابتدای مقاله و یا قبل تر از آن این سوال برای شما بوجود آمده باشد که تفاوت کارگزاری ها و نمایندگی های بیمه در چیست؟
نکته ای که وجود دارد این است که یک نمایندگی بیمه تنها و تنها میتواند یک بیمه را در دفتر بیمه ای خود به مشتریان خود ارائه بدهد.البته نه هر بیمه ای،بلکه بیمه ای که نماینده با آن قرارداد نمایندگی امضا میکند.اما کارگزاری های بیمه همگی میتوانند هر مقدار شرکت بیمه گر که بخواهند تحت پوشش قراردهند و به مشتریان خود انواعی از بیمه و شرکت های بیمه گر را معرفی کنند.
یکی از نکاتی که باید توجه کنید این است که اگر شما از شرایط و با شرکت های بیمه گر مختلف و مزیت و معایب هرکدام آشناییت کامل دارید بهتر است به نمایندگی بیمه مورد نظر خود بروید .اما اگر چیزی بیمه و انواع آن نمیدانید خیلی بهتر است که از کارگزاری ها استفاده کنید.باید توجه کرد که چون بیمه های کارگزاری در ارائه بیمه مورد نظر محدودیت ندارند خیلی بهتر و صادقانه تر میتوانند به شما انواع بیمه ها را حتی با معایبشان معرفی کنند.اما نمایندگی های بیمه چون که مجبورند تنها بیمه خودشان را به شما بفروشند ممکن است که خیلی از چیزهارا به شما نگویند!با این حال حواستان باشد که به چه روشی میخواهید بیمه های خود را خریداری کنید.دقت کنید که مبلغی پرداختی و درصدهای حق بیمه درهر 2صورت هیچ تفاوتی ندارد.

در کل اگر شما میخواهید که دفتر کارگزاری بیمه تاسیس کنید یا اگر قصد خرید بیمه را داشتید باید به نکات زیادی توجه کنید و نکات بسیار زیادی را بابت این شغل و حرفه بیمه ای بدانید و با دید کاملا باز برای آن اقدام کنید.

 

اشتراک گذاری در :
دسامبر 20, 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط