بیمه آتش سوزی

نگهداری اموال از خطرات گوناگون از جمله آتش سوزی بسیار مهم است به همین علت سال هاست که بیمه آتش سوزی مهم تلقی می شود.یکی از این حوادث بزرگ، آتش سوزی پلاسکو بوده است که می تواند دلیل قانع کننده ای برای صدور بیمه نامه آتش سوزی برای اموال با ارزش شما باشد.
بیمه آتش سوزی
بیمه آتش سوزی

بیمه نامه آتش سوزی

موضوع بیمه آتش سوزی تامین خسارت و جبران زیان های مالی و مادی است که بر اثر وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارائی های منقول و یا غیر منقول بیمه گذار اعم از اشخاص حقوقی یا حقوقی وارد می شود. در بیمه آتش سوزی خسارت های مالی مورد تامین قرار می گیرند، نه خسارت های جانی و بدنی. لذا اگر صدمه ای به افراد برسد بیمه آن را پوشش نمی دهد. لازم به ذکر است که خسارت وارد شده به اموال اشخاص ثالث بر اثر وقوع آتش سوزی مطابق قانون موجب مسئولیت و پاسخگویی بیمه گذار می شود.

بیمه آتش سوزی بیمه نامه ای است که برای جبران خسارت مالی وارد شده به اموال و اثاثیه فرد بر اثر حوادثی که منجر به آتش سوزی و خسارات تحت پوشش این بیمه نامه باشد. شما با پرداخت مبلغ حق بیمه تعیین شده محل مورد نظر اثاثیه موجودی و محتویات متعلق به خودتان را در برابر خسارات ناشی از آتش سوزی تحت پوشش بیمه قرار می دهید. این بیمه نامه خسارات جانی را تحت پوشش قرار نمی دهد.

این بیمه نامه اموال و ساختمان را در برابر 3 خطر اصلی از جمله آتش سوزی صاعقه و انفجار بیمه می کند.که توضیحات هر یک از 3 خطر ذکر شده در شرایط عمومی بیمه نامه بصورت کامل آمده است.اما شاید بپرسید خطرات دیگری نظیر بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله بیمه جداگانه دارند؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

انواع بیمه آتش سوزی

همانطور که گفتیم بیمه آتش سوزی، تامین خسارات  و جبران زیان هایی است که در اثر وقوع خطر آتش سوری به اموال و دارائی های منقول و غیر منقول وارد می شود به همین علت در بیمه آتش سوزی خسارت های مالی جبران می شود نه خسارت های جانی. در صورتی که صدمه ای به افراد برسد معمولا این بیمه پاسخگو نیست لازم به ذکر است که صدمه وارد شدن به اموال شخص ثالث بر اثر وقوع آتش سوزی به طور جد اگانه از طریق بیمه مسئولیت امکان پذیر است.زیر شاخه های  بیمه آتش سوری به شرح زیر است:

 • بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

در رشته آتش سوزی واحدهای مسکونی موضوع بیمه عبارت است از ساختمان، تاسیسات و اثاث منزل  که درمقابل  خطرات آتش سوزی، انفجار، صاعقه به عنوان خطرات اصلی و طوفان،سیل،زلزله و آتشفشان، ترکیدن لوله اب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف، خطر سقوط هواپیما و هلی کوپتر و قطعات منفک از آنها، سرقت اثاث و لوازم منزل و بسیاری از خطرهای دیگر تحت پوشش قرار می گیرد.

واحد های مسکونی در سزاسز کشور به دو روش انفرادی و گروهی می توان نزد بیمه تحق پوشش بیمه آتش سوزی قرار داد. در بیمه های گروهی چنانچه تعداد واحدهای مسکونی بیش از پانزده واحد تحت پوشش باشد ده در صد تخفیف گروهی در نرخ های بیمه اعمال می شود.

 • بیمه آتش سوزی واحد های غیر مسکونی

منظور از بیمه نامه های غیر صنعتی عموما بیمه نامه های واحدهای تجاری از قبیل فروشگاه های تجاری، تعمیرگاه ها، بیمارستان ها، امکان عمومی، ساختمان های اداری، بنگاه های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه های مواد غذایی، آموزشگاه ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه می باشد. ساختمان تاسیسات، موجودی اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از موارد یاد شده را می توان در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه و نیز کلیه خطرهای اضافی ذکر شده نزد شرکت به قیمت روز بیمه نمود.

 • بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدن، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوپ، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین آلات، مواداولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز هر یک از مراکز یاد شده را می توان در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود.

محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی

در محاسبه نرخ برخی عوامل چون نوع کاربری محل بیمه شده، نوع سازه ساختمان جنس مصالح، عمربنا، منابع گرمایش و سرمایش، وضعیت سیم کشی، نوع فعالیت موثر می باشند.موضوع بیمه آتش سوزی، تامین خسارت و جبران زیان های مادی و مالی است. که براثر وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارائی های منقول و یا غیر منقول بیمه گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می شود. بنابراین دربیمه آتش سوزی، خسارت های مالی مورد تایید قرار می گیرند نه خسارت های جانی و بدنی، لذا در صورتیکه صدمه ای به افراد برسد، معمولا این بیمه آن را پوشش نمی دهد.

مراحل خرید بیمه آتش سوزی

اعلام سرمایه

در این مرحله فرد ارزش سرمایه خود را به شرکت بیمه اعلام می کند منظور از سرمایه همان بنا و  لوازم خود. فرم اعلام سرمایه در شرکت های مختلف متفاوت است.

بررسی و کارشناسی مورد بیمه

بعد از آنکه فرم اعلام سرمایه را پر کردید از طرف شرکت بیمه، کارشناسی برای بازدید میدانی وارد عمل می شود. البته شرکت بیمه در دو صورت برای بازدید میدانی بنای بیمه شده کارشناس نمی فرستد، در صورتی که ارزش  بنای بیمه شده در تهران کمتر از سه و نیم میلیون تومان باشد یا ارزش بنای بیمه شده در شهرستان کمتر از 2نیم میلیون تومان برآورد شده باشد.

توافق شرکت بیمه با متقاضی بیمه

اگر کارشناس بیمه ارزش بنا را تایید کند حق بیمه پرداخت می شود و بیمه نامه صادر می شود اما اگر کارشناس بیمه ارزش بنا را رد کند بیمه نامه آتش سوزی صادر نمی شود.

خرید آنلاین بیمه  آتش سوزی

برای خرید بیمه آنلاین آتش سوزی می توانید با پر کردن فرم به صورت حضوری استعلام بگیرید. البته در حال حاضر با وجود سامانه خرید آنلاین آتش سوزی به راحتی می توانید متراژ،نوع بنا، ارزش اثاثیه را وارد کنید و سپس شرکت های بیمه را با یکدیگر مقایسه کنید و در انتها به صورت آنلاین فرم در خواست بیمه آتش سوزی را پرکرده تا کارشناسان بیمه 915 در مشهد آن را بررسی کنند و نیجه نهایی را برای خرید بیمه آتش سوزی را به شما اعلام کنند.بعد از بررسی های انجام شده از طرف شرکت بیمه به محل کارشناس اعزام می شود تا مورد تایید کارشناس قرار بگیرد و سپس بیمه نامه صادر شود.

خرید آنلاین بیمه آتش سوزی در مشهد

بیمه 915 این امکان را برای شهروندان مشهدی فراهم کرده است که از هر نقطه ای از شهر مشهد به صورت آنلاین بتوانند بیمه نامه آتش سوزی خود را تهیه کنند. در سامانه بیمه 915 می توانید چند شرکت معتبر را با یکدیگر مقایسه کنید در صورتی که برای خرید حضوری یا اطلاع از فرایند بیمه ها باید به صورت حضوری به مراکز بیمه مراجعه کنید و باعث اتلاف و قت می شود. خرید آنلاین بیمه باعث می شود که از تخفیفات رایج بیمه های آتش سوزی و سایر بیمه ها به صورت آنلاین مطلع شوید.

خطرات اصلی که در بیمه آتش سوزی تحت پوشش می باشد عبارتند از:

1-آتش سوزی

2-صاعقه

3-انفجار

پوشش اضافی بیمه آتش سوزی

برخی پوشش ها جز خطرات اصلی (آتش سوزی صاعقه انفجار) نمی باشد. لذا باید این پوشش های اضافی را بیمه گذار در صورت نیاز خریداری نماید.این پوشش ها در نحوه محاسبه نرخ حق بیمه آتش سوزی موثر است.

در حالت کلی پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی به شرح زیر می باشد:

1-سیل و طغیان آب رودخانه

2-زلزله و آتشفشان بیمه زلزله

3-طوفان و تند باد و گردباد

4-جبران خسارات ناشی از ترکیدن لوله آب

5-جبران خسارت ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف و تکرگ

6-سقوط هواپیما و هلیکوپتر و قطعات منفصله آن

7-هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات آتش سوزی

8-شکست شیشه

9-سرقت

10-انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

11-ضایعات ناشی از سنگینی برف

12-رانش و فروکش کردن زمین

13-مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش سوزی وارد شده به همسایگان

مشاوران بیمه 915 برای خدمت رسانی در این زمینه آمادگی دارند.

وظایف بیمه گر در زمان حادثه آتش سوزی

 • اقدامات لازم را برای گسترش بیشتر حادثه انجام دهید
 • -حداکثر ظرف 5 روز حادثه را به شرکت بیمه اطلاع دهید
 • اگر در زمان حادثه توانسته اید برخی از اموال را از خسارت نجات دهید تا 10 روز لیست آنرا تهیه کرده و مبلغ تقریبی خسارت را برآورد نموده به شرکت بیمه اطلاع دهید
 • شما 15 نفر زمان دارید لیست اموال خسارت خورده و میزان آنها را تهیه و به شرکت بیمه ارائه نمایید

مدارک مورد نیاز برای پرداخت خسارت آتش سوزی

 • حداکثر ظرف 5 روز نسبت به اعلام خسارت به شرکت اقدام نماید
 • اعلام اشیاء آسیب دیده و قیمت هر یک از آنها
 • فهرست وسایل و اشیاء سالم
 • گزارش مقامات آتش نشانی و نیروی انتظامی
 • درصورتی که پرونده به مقام های قضایی ارجاع شده باشد و رای نهایی آنها الزامی است.
 • اصل گزارش موسسه ژئوفیزیک در صورت وقوع زلزله
 • عکس یا فیلم از محل آسیب دیده

استثنائات بیمه آتش سوزی:

بر اساس شرایط عمومی بیمه آتش سوزی برخی از خطرات قابل بیمه شدن نیستند از جمله:

-کلیه اشیا قیمتی از قبیل (پول ، مسکوکاتی مانند سکه و طلا ، سکه های کلکسیونی اوراق بهادار ، فلزات قیمتی ،جواهرات ، سنگ های قیمتی و مروارید و …)

-خطراتی که در اثر جنگ ، آشوب و بلوا ، انقلاب و اعتصاب ، کودتا ، قیام ، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی نظامی اتفاق افتاده باشد

-خساراتی که در اثر انفجار مواد منفجره ، دینامیت ، تی ان تی و باروت می باشد

آتش سوزی و خسارات که در اثر فعل و انفعالات هسته ای می باشد

-خساراتی که در اثر برق باشد و به موتورها و ماشین آلات برقی وارد آید تحت پوشش بیمه آتش سوزی نمی باشد.

مدت زمان بیمه آتش سوزی

بسته ب انتخاب بیمه گذار از چند ماهه، یکساله یا چند ساله  قابل تغییر می باشد. البته بیمه نامه های بلندمدت با صرفه و اقتصادی تر می باشد.

بیمه آتش سوزی مانند سایر شاخه های دیگر شامل:

 • اصل غرامت
 • اصل حسن نیت
 • قاعده نفع بیمه ای
 • قاعده نسبی سرمایه و حق بیمه

کلیه افرادی که در منازل مسکونی زندگی می کنند.کلیه اموال (منقول یا غیر منقول) مسکونی ( منظور اموالی می باشند که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار گیرند)

با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه ممکن است خطرات در یکی از سطوح ذیل مورد پوشش قرار گیرد:

پوشش های پایه

1-آتش سوزی

2-صاعقه

3-انفجار

پوشش تکمیلی

1-زلزله و آتشفشان

2-سیل و طغیان آب

3-طوفان،گردغبار،تند باد

4-ترکیدن لوله آب و فاضلاب

5- ضایعات ناشی از برف و باران

6- سرقت

7- سقوط هواپیما

8- شکست شیشه به هر علتی

9- ریزش و رانش زمین

10-برخورد جسم خارجی

12-فروکش چاه

بیمه آتش سوزی بیمه ای بسیار مهم است که امروزه بیشتر افراد اموال خود را بیمه آتش سوزی می کنند زیرا هیچوقت حادثه خبر نمی کند مانند حادثه وحشتناک پلاسکو که در آن به اموال خیلی از فروشنده ها دود شد و به هوا رفت. ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صورت آنلاین درباره ی مزایای بیمه ی آتش سوزی از بیمه 915 مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری در :

سوالات متداول

در هنگام عملیات خاموش کردن آتش ، بدلیل ورود آب به داخل کالاهای نجات یافته از آتش خسارت هایی به این کالاها وارد شده است آیا شرکت بیمه خسارت های وارده را پرداخت میکند ؟
بله خسارت هایی که با هدف جلوگیری از توسعه خسارت به بیمه گذار وارد شود جزو تعهدات بیمه آتش سوزی است ، همچنین هزینه های ناشی از نقل مکان ضروری اجناس و کالاها که با هدف نجات آنها انجام شود جزو تعهدات بیمه محسوب میشود.
آیا میتوانم فقط بیمه زلزله انجام بدهم بدون اینکه بیمه آتش سوزی داشته باشم ؟
خیر خطر زلزله جزو خطرات فرعی بیمه نامه آتش سوزی محسوب میگردد و در حال حاضر به تنهایی ارائه نمی گردد و بیمه گذار باید بیمه آتش سوزی را خریداری کند تا بتواند خطر زلزله را به عنوان خطر فرعی خریداری کند.
آیا در صورت وقوع آتش سوزی خسارت وارده به نرم افزارها و اطلاعات موجود در کامپیوترها جبران میشود ؟
خیر مگر اینکه در این خصوص توافق خاصی بین بیمه گر و بیمه گذار صورت گرفته باشد ماده 30 شرایط عمومی بیمه آتش سوزی : مسكوكات , پول , اوراق بهادار, اسناد , فلزات قيمتی به هر شكل , جواهرات و مرواريد, سنگهاي قيمتی سوارنشده , هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنين هزينه بازسازی نقشه , جمع آوری مجدد اطلاعات و يا تنظيم دفاتر بازرگانی تحت اين بيمه نامه پوشش ندارد مگر آن كه صراحتا" خلاف آن شرط شده باشد.
آیا خسارت های وارده به کالاها ناشی از دود آتش سوزی از محل بیمه آتش سوزی قابل پرداخت است ؟
چنانچه خسارت های وارده به کالاها ناشی از آتش سوزی باشد بنا بر اصل علت نزدیک شرکت بیمه علاوه بر خسارت های وارده به کالاها میبایست خسارت های ناشی از دود آتش سوزی را نیز پرداخت نماید .
آیا میتوانم بیمه آتش سوزی را از جایی به جایی دیگر انتقال بدهم؟
بله تغییر محل مورد بیمه در بیمه آتش سوزی با صدور الحاقیه امکان پذیر است بدیهی است محل جدید به عنوان یک ریسک جدید باید توسط کارشناس بیمه گر بازدید و در صورت تایید با صدور الحاقی این انتقال انجام میشود.
رضا احمدی
رضا احمدی

با خیال راحت دیگه میتونم از خونه ام مطمئن باشم ، بیمی یار رو یکی از اقوام به من پیشنهاد دادن من هم بسیار راضی ام ممنون

محمد کیانی
محمد کیانی

یکی از دوستانم که از بیمه شما استفاده کرده بود شمارو بهم معرفی کرد

میثم سهرابی
میثم سهرابی

آیا به بیمه آتش سوزی پوشش اضافی نوسانات برقم اضافه میشه؟ ممنون از مشاوره خوبتون

فرهاد دولتی
فرهاد دولتی

من با سرچ به شما رسیدم از خرید آنلاین بیمه ام راضی هستم

محمد حسین روحی
محمد حسین روحی

خسته نباشید امروز از مشاورینتون پرسیدم برای بیمه آتش سوزی چه مدارکی لازم هست خیلی خوب مشاوره دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • bimeh-admin گفت:

  چطوری میتونم مبلغ رو انتقال بدم ؟